Zgodnie z zarządzeniem nr 100 Rektora UŁ z dnia 10 maja 2018 r. i wcześniejszym z dnia 23 lipca 2015 r. Wydawnictwo UŁ przygotowuje do wydania publikacje pracowników Uniwersytetu Łódzkiego, do których przysługuje mu prawo pierwszeństwa opublikowania, jak i inne utwory o charakterze naukowym, dydaktycznym lub popularyzatorskim, nieobjęte tym prawem. Wszystkie publikacje wydawane w Wydawnictwie UŁ, po zgłoszeniu do planu wydawniczego, skompletowaniu materiału autorskiego i wstępnej weryfikacji przez redaktora inicjującego, kierowane są do recenzji naukowej, której celem jest ocena materiału, wskazanie uchybień, sformułowanie uwag dla Autora i jasnej sugestii dla Wydawnictwa UŁ, czy praca powinna zostać opublikowana. Następnie zespół Wydawnictwa UŁ (kolegium wydawnicze), kierując się swoją najlepszą wiedzą i dostępnymi zasobami, podejmuje decyzję o sposobie i terminie wydania, nakładzie wersji drukowanej i możliwych sposobach upowszechniania treści publikacji, w szczególności o skierowaniu jej do odpowiednich baz zasobów naukowych (otwartych bądź czasowo zamkniętych) lub baz indeksacyjnych.
Przekazanie materiału autorskiego, opracowanego zgodnie z zasadami przyjętymi w Wydawnictwie UŁ (link), do Działu Realizacji Produkcji Wydawniczej kończy etap kwalifikowania publikacji do wydania i rozpoczyna fazę produkcji.
Wybór recenzenta, oświadczenie o braku konfliktu interesów
Wydawnictwo UŁ kieruje pracę zgłoszoną przez Autora do recenzji naukowej do specjalistów z danej dyscypliny naukowej, niepozostających w stosunku pracy z Uniwersytetem Łódzkim i posiadających co najmniej stopień doktora habilitowanego. Podejmując decyzję o wyborze recenzenta, Wydawnictwo UŁ może skorzystać z listy potencjalnych recenzentów (nie mniejszej niż czteroosobowa) wskazanych przez Autora publikacji we wniosku o wydanie publikacji. Przed przystąpieniem do oceny materiału autorskiego recenzent składa oświadczenie o braku konfliktu interesów, dotyczącego w szczególności:
- bezpośrednich relacji osobistych z Autorem (pokrewieństwo, związki prawne, konflikt),
- relacji podległości zawodowej z Autorem,
- bezpośredniej współpracy naukowej z Autorem.
Sposób opracowywania recenzji
- Recenzja musi mieć formę pisemną i kończyć się jednoznacznym wnioskiem o dopuszczeniu pracy do publikacji lub jej odrzuceniu.
- Recenzent sporządza opinię na arkuszu recenzyjnym obowiązującym w Wydawnictwie UŁ (link).
- W recenzji kładziony jest nacisk na poziom merytoryczny, oryginalność stawianych tez i zasadność podejmowanych badań, metodologię, poprawność formułowanych wniosków i sposób ich prezentacji.
- Recenzja powinna być sprawiedliwa, obiektywna, rzetelna, konstruktywna, zgodna z posiadaną wiedzą i wykonana terminowo.
- Recenzent jest zobowiązany do ujawniania ewentualnych plagiatów, podejrzenia o plagiat lub zbędną (zduplikowaną) publikację, a także uchybień w przytaczaniu danych (manipulacji danymi).
- Recenzent jest zobowiązany do niewykorzystywania wiedzy na temat recenzowanej pracy przed jej publikacją.
Warunkowe przyjęcie utworu do wydania
Autor otrzymuje recenzję do wglądu, ustosunkowuje się do niej na piśmie i przygotowuje poprawioną wersję utworu. Ustawowy czas potrzebny na przyjęcie przez Wydawnictwo UŁ publikacji do wydania zostaje przedłużony o czas potrzebny na opracowanie poprawionej wersji i ponowne zrecenzowanie.
Wszelkie kontakty między Autorem i recenzentem do czasu opublikowania pracy odbywają się wyłącznie za pośrednictwem Wydawnictwa UŁ.
Odmowa przyjęcia utworu do wydania
Wydawnictwo UŁ ma prawo do nieprzyjęcia i odmowy wydania utworu, który otrzymał negatywną recenzję. Autor ma prawo odwołania się od decyzji o nieprzyjęciu utworu do wydania. Decyzję, na podstawie uzasadnienia przedłożonego przez Autora, podejmuje Prorektor ds. Nauki UŁ, który może, w uzasadnionych przypadkach, zasięgnąć opinii Rady Wydawniczej.