PREMIERA książki o Łodzi

Opublikowano: 30 czerwca 2023
Data wydarzenia: 21/07/2023
ML_www

Z okazji 600. urodzin miasta Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego publikuje pierwszy tom monografii „Łódź poprzez wieki. Historia miasta”.

O wydarzeniu

Kiedy w 2021 roku świętowaliśmy 598. rocznicę nadania praw miejskich Łodzi, władze miasta oraz Uniwersytetu Łódzkiego wraz z instytucjami partnerskimi podpisały list intencyjny w sprawie opracowania pięciotomowej publikacji poświęconej historii Łodzi.

I oto jest! Z okazji 600. urodzin miasta Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego publikuje pierwszy tom monografii „Łódź poprzez wieki. Historia miasta” omawiający dzieje Łodzi do 1820 r., a więc czasów, gdy była ona niewielkim miasteczkiem rolniczym.

Opisana w nim została również przeszłość osad, które kiedyś stanowiły odrębne wioski, a obecnie znajdują się w granicach miasta. Dziś przypominają o nich jedynie nazwy poszczególnych części miasta, osiedli czy ulic. Autorzy, którzy wykorzystali wiele nieprzebadanych dotąd źródeł, nie tylko porządkują dotychczasowe ustalenia badaczy, ale również odkrywają przed Czytelnikiem wiele nowych faktów.

Ta publikacja pozwala poznać przeszłość administracyjną i gospodarczą miasta, ukazuje życie codzienne jego mieszkańców w okresie staropolskim i przednowoczesnym. Tekst główny uzupełniają kapsuły zawierające fragmenty wartościowych źródeł, biogramy i ciekawostki oraz ilustracje. To książka o Łodzi, nim stała się ona „ziemią obiecaną”.

Prof. Jarosław Kita z Instytutu Historii Uniwersytetu Łódzkiego dla PAP:

Monografia zawiera mnóstwo nowych ustaleń. Pamiętajmy, że od pierwszych badań nad okresem starej Łodzi, tzw. rolniczej, minęło kilka dekad. Przez ten czas nauka posunęła się od przodu; mamy dostęp do nowych dokumentów, często pojawiają się nieco inne interpretacje tekstów już znanych i wiedza na temat Łodzi sprzed 1820 roku jest obecnie znacznie szersza”.

Gdzie odbędzie się premiera?

Zapraszamy na premierę publikacji do Muzeum Miasta Łodzi 21 lipca 2023 r. o godzinie 17.00.
Gośćmi spotkania będą:

Spotkanie poprowadzi Ryszard Bonisławski (prezes Towarzystwa Przyjaciół Łodzi, przewodnik turystyczny po Łodzi i regionie łódzkim). Wstęp wolny.

Przy dobrych warunkach atmosferycznych spotkanie odbędzie się w ogrodzie. W przypadku złej pogody zapraszamy do sali lustrzanej.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa inspirowana książką na terenie Manufaktury.

Kolejny tom ukaże się jesienią. W projekt zaangażowanych jest ponad 100 specjalistów z różnych dziedzin wiedzy, m.in. historii, archeologii, etnologii, historii sztuki i filologii. To pierwsza pełna historia Łodzi od czasów najdawniejszych aż po współczesność.

Partnerami projektu są: