Monografia dziejów Łodzi coraz bliżej

Opublikowano: 21 marca 2022
image_processing20210730-10068-15vtwim

Z radością informujemy, że Uniwersytet Łódzki podpisał właśnie umowę na wydanie pięciotomowej Monografii miasta, w której przedstawiona zostanie historia Łodzi od czasów najdawniejszych aż po współczesność.

Projekt realizowany jest przez Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego we współpracy ze stuosobowym gronem specjalistów z dyscyplin takich jak historia, historia sztuki, archeologia, etnologia, literaturoznawstwo czy językoznawstwo i nadzorowany przez badaczy UŁ. Nad pierwszą publikacją czuwać będzie prof. Tadeusz Grabarczyk, zaś nad całą serią pięciu tomów – przewodniczący komitetu redakcyjnego, prof. Jarosław Kita. Obydwaj to badacze z Instytutu Historii Uniwersytetu Łódzkiego.

Pięciotomowa monografia będzie najważniejszym wydawnictwem towarzyszącym 600-letniej rocznicy nadania Łodzi praw miejskich przypadającej w 2023 roku. Wtedy też ukaże się pierwszy tom, w którym przedstawiona zostanie historia Łodzi od czasów najdawniejszych aż do 1820 roku. W projekt zaangażowane są główne instytucje miejskie – Muzeum Miasta Łodzi, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Archiwum Państwowe w Łodzi oraz Biblioteka Miejska w Łodzi, która jest koedytorem Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego w tym przedsięwzięciu.

Jest to przedsięwzięcie wyjątkowe, dzieło dedykowane wszystkim łodzianom. Uniwersytet Łódzki przy współpracy z Urzędem Miasta Łodzi podjął się wydania tej niecodziennej publikacji z okazji 600-lecia nadania Łodzi praw miejskich. Podczas 598. rocznicy nadania praw miejskich Łodzi list intencyjny w tej sprawie został podpisany w ogrodzie Muzeum Miasta Łodzi – Pałacu Poznańskiego przez Prezydent Miasta Łodzi Hannę Zdanowską, Rektor Uniwersytetu Łódzkiego prof. Elżbietę Żądzińską i instytucje partnerskie projektu. Informowaliśmy o tym TUTAJ.