Dlaczego “Rozmowy istotne”? Tomasz Bocheński o Wiesławie Myśliwskim

Opublikowano: 18 marca 2022
istotne_final_Moment

Tomasz Bocheński o swojej rozmowie-wywiadzie z jednym z najważniejszych pisarzy we współczesnej polskiej literaturze – Wiesławem Myśliwskim. Cykl rozmów, które odbyły się na Wydziale Filologicznym w 2019 roku, został spisany i wydany nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego.

Można naszą książkę czytać jako zapis dwóch spotkań, można jako palimpsest. Z powierzchni roku 2019 schodzimy w przeszłość, w poszukiwaniu warstw, które kryją się pod dzisiejszymi stwierdzeniami. Na przekór współczesnej tendencji, którą T.S. Eliot nazwał „prowincjonalizmem czasu”, czyli życiem na powierzchni współczesności,  zanurzamy się w czas, żeby usłyszeć wielość głosów, które skrywają się w każdym zdaniu, w każdej ważnej kwestii. Dzisiejszy Myśliwski na kartach naszej książki rozmawia ze sobą sprzed kilku czy kilkunastu lat, a nawet ze sobą sprzed pierwszej powieści, sprzed istotnego pisania, ze sobą sprzed półwieku. Rozmawia, spiera się, kłóci, siebie samego komentuje.

Tomasz Bocheński