Transport drogowy wobec katastrof naturalnych – przykład powodzi

Opublikowano: 1 października 2021
PAP

Powodzie są najczęstszymi katastrofami naturalnymi występującymi na świecie, wywołującymi do tego ogromne szkody. Co więcej, ekstremalne zjawiska powodziowe będą występować coraz częściej ze względu na zmiany klimatu i formy użytkowania terenu, również na terenie Polski. Z drugiej strony ostatnie dwie dekady przyniosły w naszym kraju niezwykle dynamiczny wzrost poziomu motoryzacji oraz rozrost i poprawę jakości infrastruktury drogowej.

Doktor Szymon Wiśniewski z Uniwersytetu Łódzkiego analizuje te zjawiska. Opisuje możliwe procedury zaradcze, które należy wdrożyć przed wystąpieniem powodzi oraz sytuacje kryzysowe zagrażające stabilnemu funkcjonowaniu transportu drogowego, gdy ona już nastąpi. Wskazuje także na obszary w Polsce, gdzie powodzie generują najwyższe szkody.

Tekst ukazał się w Serwisie Samorządowym PAP i dostępny jest TUTAJ.

Autor monografii naukowej opublikowanej nakładem Wydawnictwa UŁ pt. Dostępność transportowa i obciążenie sieci drogowej w Polsce w świetle zagrożeń powodziowych

Publikacja do pobrania nieodpłatnie.