Folia Iuridica – nowy numer

Opublikowano: 18 stycznia 2021
nowy numer

Polecamy nowy numer czasopisma naukowego Uniwersytetu Łódzkiego “Acta Universitatis Lodziensis. Folia Iuridica” Nr 93 (2020). Tytuł zeszytu “Współczesne problemy władzy sądowniczej w Polsce i na Litwie“.

Czasopismo Folia Iuridica powstało jako seria wydawnicza, której pomysłodawcą był Profesor Jerzy Wróblewski. Początkowo był w niej prezentowany w formie artykułów głównie dorobek naukowy pracowników WPiA. Od kilku lat zamieszczane są również artykuły spoza Uniwersytetu.
Obecnie, zeszyty Folia Iuridica mają charakter tematyczny i jednocześnie interdyscyplinarny. Obejmują bowiem nie tylko zagadnienia z dziedziny prawoznawstwa podnoszone z perspektywy prawników, ale również jej aspekty widziane okiem: filozofów, logików, socjologów, psychologów i ekonomistów.

Punktacja MNiSW: 20 pkt (2019)

Liczba artykułów opublikowanych w ostatnim roku: 40

Redaktor naczelny: prof. dr hab. Marek Zirk-Sadowski

W bieżącym numerze polecamy:

Articles

1. Konstytucyjna koncepcja władzy sądowniczej na Litwie i w Polsce

Vaidotas A. Vaičaitis

1. Naczelny Sąd Administracyjny wobec reformy sądownictwa 2015–2019 – zagadnienia wybrane

Anna Michalak

1. Problem konstytucyjności składu obecnej Krajowej Rady Sądownictwa w Polsce

Krzysztof Skotnicki

1. Skład Rady Sędziowskiej: zmiany w regulacjach na Litwie w latach 1994–2019

Haroldas Šinkūnas, Artūras Driukas

1. Niezależność sądu i niezawisłość sędziego powołanego z udziałem KRS w kształcie ustalonym nowelizacją z 8 grudnia 2017 r. – przegląd orzecznictwa

Anna Rakowska-Trela

1. Instytucja zawieszenia obowiązywania aktu prawnego w litewskim modelu sądownictwa konstytucyjnego

Dovilė Pūraitė-Andrikienė

1. Czy skarga nadzwyczajna do Sądu Nadzwyczajnego spełniła swoje cele?

Aldona Domańska

1. Sztuczna inteligencja i konstytucyjne prawo do sprawiedliwości

Agnė Juškevičiūtė-Vilienė

1. Stosowanie przez sądy administracyjne standardów europejskich w toku rozstrzygania transgranicznych problemów obywatelstwa oraz transkrypcji aktów stanu cywilnego