Studia Ceranea – nuwy numer

Opublikowano: 29 grudnia 2020
nowy numer

Z przyjemnością informujemy, że ukazał się nowy – 10 – numer czasopisma „Studia Ceranea. Journal of the Waldemar Ceran Research Centre for the History and Culture of the Mediterranean Area and South-East Europe”.

Redaktor naczelny – prof. dr hab. Georgi Minczew

Za publikację w „Studia Ceranea” Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznaje 20 punktów.

Periodyk ma charakter międzynarodowy, publikowane w nim prace dotyczącą basenu Morza Śródziemnego i Słowiańszczyzny, zamykają się w przedziale chronologicznym od I w. n.e. do XVIII stulecia włącznie.

Celem, jaki wyznaczyło sobie Kolegium Redakcyjne „Studia Ceranea”, jest tworzenie naukowego pisma o charakterze interdyscyplinarnym, które oferuje studia specjalistyczne, recenzje i noty recenzyjne nowo wydawanych monografii. W ten sposób Redakcja usiłuje pokonać wąską specjalizację stricte bizantynologiczną lub slawistyczną; artykuły mają przedstawiać różne aspekty późnoantycznej, bizantyńskiej i słowiańskiej kultury Basenu Morza Śródziemnego i Europy Południowo-Wschodniej, która jest w swojej różnorodności integralna.

W rezultacie „Studia Ceranea”, bazując na wcześniejszych wzorcach innych periodyków o podobnej tematyce, starają się używać metodologii i osiągnięć pokrewnych dyscyplin wykorzystywanych w studiach nad późnym antykiem, średniowieczem i czasami nowożytnymi i otwierają się na nowe wyzwania stawiane przez współczesną myśl humanistyczną.

W bieżącym numerze polecamy

Luisa Valmarin

Szymon Wierzbiński

Rafał Zarębski

Wydanie anglojęzycznych wersji zeszytów rocznika “Studia Ceranea. Journal of the Waldemar Ceran Research Centre for the History and Culture of the Mediterranean Area and South-East Europe” finansowane w ramach umowy nr 605/P-DUN/2019 z dn. 12.06.2019 r. ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.