Rozmowy o historii zapisanej w listach Jerzego Giedroycia

Opublikowano: 2 października 2020
wydarzenie FB
Jednym z kluczowych narzędzi pozwalających Jerzemu Giedroyciowi uprawiać działalność na polu historii były listy. Z ich lektury wyłania się fascynujący obraz polityki historycznej Redaktora „Kultury” oraz środowiska zgromadzonego wokół paryskiej emigracji. Przybliża go opublikowany nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego wybór korespondenci Jerzego Giedroycia z historykami i świadkami historii 1946–2000 pt . „Mam na Pana nowy zamach…”.
O sztuce epistolarnej Jerzego Giedroycia, kulisach zrealizowanych i niezrealizowanych idei czy inicjatyw, a także o postaci Redaktora wyłaniającej się z korespondencji prowadzonej m.in. z Władysławem Andersem, Oskarem Haleckim, Janem Karskim czy Aleksandrem Sołżenicynym opowiedzą redaktorzy publikacji prof. Sławomir Nowinowski i prof. Rafał Stobiecki (Instytut Historii UŁ).
Rozmowę poprowadzi Stanisław Mancewicz („Tygodnik Powszechny”).
Kiedy: 15 października 2020 r. o godz. 18.00
Gdzie: Dom Spotkań z Historią w Warszawie
Organizatorzy: Dom Spotkań z Historią, Wydział Filozoficzno-Historyczny UŁ, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
*Z uwagi na sytuację epidemiologiczną liczba widzów zostanie ograniczona do 25 osób. Prosimy o zachowanie dystansu społecznego i zabranie maseczek ochronnych.