KOEHLER. UCZESTNICTWO | Spotkanie z J. Beczkiem i W. Chmielewskim

Opublikowano: 25 April 2023
FB post 1200 830 www

Zapraszamy na otwarte spotkanie autorskie z Jakubem Beczkiem wokół jego książki KOEHLER. UCZESTNICTWO. Rozmowę poprowadzi Wojciech Chmielewski. Spotkanie odbędzie się 10 maja (środa) o godz. 18.00 w Księgarni PIW-u przy ul. Foksal 17 w Warszawie.

Jakub Beczek w swojej książce „Koehler. Uczestnictwo” szczegółowo bada twórczość poety, a jednocześnie opowiada historię jego publicznej działalności: od „brulionu”, przez wystąpienia publicystyczne i krytycznoliterackie, po karierę naukowca. Ta świadomie obrana przez Koehlera droga poety, a jednocześnie droga świadomego swojego pisarstwa intelektualisty, budowana z pasją i odwagą, stanowić będzie punkt wyjścia dla wspólnej rozmowy.

O KSIĄŻCE:

„Koehler. Uczestnictwo” to pierwsza monograficzna publikacja dotycząca twórczości Krzysztofa Koehlera. Książka ukazała się w serii „Projekt: Egzystencja i Literatura” Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego. To odważna wędrówka Jakuba Beczka przez kolejne etapy życia i twórczości Krzysztofa Koehlera (1963) – poety, eseisty, historyka literatury, wybitnego znawcy kultury staropolskiej. To próba opisania jego uczestnictwa w kulturze.
Krzysztof Koehler to z jednej strony poeta, współredaktor głośnego niegdyś, skandalizującego pisma „brulion”, z drugiej – autor związany takimi czasopismami, jak „Fronda” czy „Arcana”. Uczestnik ważnych dyskusji na temat literatury w latach 90. (np. wokół sporu barbarzyńców i klasycystów), znawca kultury sarmackiej, profesor Uniwersytetu Kardynała Stanisława Wyszyńskiego w Warszawie. Zbiory poetyckie Krzysztofa Koehlera to: „Wiersze” (1990), „Nieudana pielgrzymka” (1993), „Partyzant prawdy” (1996), „Na krańcu drugiego pola i inne wiersze z lat 1988–1998” (1998), „Trzecia część” (2003), „Porwanie Europy” ( 2009), „Od morza do morza” (2011), „Kraj Gerazeńczyków” (2017) „Obce ciało” (2019), „Święte wiosny” (2021).

Omawiając wszystkie te tomy, a także wprowadzając liczne konteksty okołopoetyckie, autor zastosował klucz chronologiczny. Treść wierszy problematyzuje przy tym w odniesieniu do kategorii podmiotowości przyjmowanych kolejno przez poetę ról: turysty, pielgrzyma, „partyzanta prawdy” czy rekonstruktora wspólnoty. Wspólnie z autorem możemy śledzić stałość i zmienność formuły klasycyzmu, a przede wszystkim dostrzec sproblematyzowane wątki tematyczne poszczególnych etapów twórczości Krzysztofa Koehlera, usytuować je w kontekście tożsamościowym, a wreszcie ujrzeć towarzyszące im przemiany poetyki – od erudycyjnego nadmiaru z utworów debiutanckich po mistyczną lapidarność i eliptyczność wierszy późniejszych. Sam autor tak pisze o swojej pracy: „I właśnie takiego chciałem Koehlera w tej książce pokazać – jako poetę, który reaguje i współdziała, jest obecny, czuły i czujny. Ale też jako kogoś, kto z rozmysłem uczestniczy w tradycji, kulturze i historii, ponieważ ma świadomość miejsca, z którego się wywodzi i świadomość istnienia tych, którzy byli przed nim”.

BIO:

JAKUB BECZEK (1976) – historyk literatury, krytyk literacki, edytor, doktor nauk humanistycznych. Autor przeszło stu recenzji i not drukowanych w czasopismach. W szkicach i artykułach naukowych zajmował się literaturą dwudziestolecia międzywojennego. W polu jego zainteresowań znajduje się historia krytyki literackiej, a także współczesna poezja. Wydał zbiór „Teraz oto jestem. Edward Stachura we wspomnieniach” (2020), edytor listów Edwarda Stachury, a także współredaktor dzieł wybranych tego pisarza „Cała jaskrawość i inne utwory” (2021).

WOJCIECH CHMIELEWSKI (1969) – prozaik. Debiutował w 2003 roku na łamach „Nowej Okolicy Poetów”, wydał kilka tomów opowiadań i trzy powieści. W 2017 roku został pierwszym laureatem Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego za całokształt twórczości. Twórca słuchowisk dla Teatru Polskiego Radia. Ostatnio opublikował zbiór opowiadań „Sylwia z Gibalaka i inne opowiadania” (2023, Arcana).

Komentarze

Ten post dostępny jest także w języku: Polish