Ekonomia Międzynarodowa | Nr 44 (2023)

Opublikowano: 14 June 2024
Bez tytułu (1200×830 px)-4

Ekonomia Międzynarodowa jest czasopismem naukowym skoncentrowanym na tematyce ponadnarodowych zjawisk gospodarczych, zarówno w skali makro, jak i mikro. Zapraszamy do składania oryginalnych tekstów opisujących zarówno procesy zachodzące w obrębie gospodarki światowej, jak i elementy gospodarek narodowych czy regionalnych, mające swoje międzynarodowe uwarunkowania lub odniesienia, bądź możliwe do porównania w skali międzynarodowej.

W numerze: 

Modele postępowania konsumentów na rynku a wybrane czynniki wpływające na zachowania konsumentów na rynku energii elektrycznej w Polsce

Aleksandra Aziewicz

Zachowania konsumentów stanowią interesujące zagadnienie zarówno z punktu widzenia naukowego, jak i biznesowego. Wiedza o tym, dlaczego konsumenci zachowują się w określony sposób, podejmując decyzje zakupowe, wspiera przedsiębiorstwo w dążeniu do osiągnięcia sukcesu na rynku. Celem artykułu jest identyfikacja i analiza wpływu wybranych czynników na zachowania konsumentów na rynku energii elektrycznej. Istotnym elementem artykułu jest przegląd literatury polskiej oraz zagranicznej dotyczącej zachowań konsumentów oraz omówienie modelu zachowań Howarda-Shetha oraz Nicosii, wraz z odniesieniem do determinant zachowania konsumentów. W artykule omówione zostały również wyniki badania wpływu wybranych czynników na zachowania konsumentów na rynku energii elektrycznej dotyczące nowych produktów oferowanych na rynku energii elektrycznej. Wyniki przeprowadzonego badania wskazują, że największy wpływ na zachowania konsumentów względem nowych produktów energetycznych mogą mieć czynniki o charakterze psychologicznym oraz ekonomicznym.

Inwestycje a ograniczenia finansowe przedsiębiorstw: przypadek spółek notowanych na giełdach w Unii Europejskiej

Leszek Czerwonka, Andrzej Poszewiecki

Decyzje inwestycyjne przedsiębiorstw stanowią jedno z kluczowych zagadnień w ramach zarządzania finansami podmiotów gospodarczych. Celem niniejszego badania jest identyfikacja czynników wpływających na decyzje inwestycyjne przedsiębiorstw, ze szczególnym uwzględnieniem kierunku badanych zależności, biorąc pod uwagę podział na przedsiębiorstwa, które mogą napotykać ograniczenia finansowe, oraz te, które nie mają problemów z dostępem do kapitału.

Badanymi podmiotami są przedsiębiorstwa niefinansowe notowane na giełdach papierów wartościowych w krajach Unii Europejskiej w latach 2011–2019. Do empirycznej identyfikacji czynników wpływających na decyzje inwestycyjne wykorzystano modele danych panelowych.

Wyniki wskazują, że czynniki takie jak wielkość przepływów pieniężnych, dług, udział aktywów trwałych w aktywach ogółem, możliwości wzrostu, ryzyko operacyjne czy wzrost gospodarczy kraju mają pozytywny wpływ na inwestycje przedsiębiorstw, podczas gdy wielkość przedsiębiorstwa ma wpływ negatywny. Jednakże, gdy całą próbę badawczą podzieli się na przedsiębiorstwa ograniczone finansowo i nieograniczone, kierunek związku odwraca się w przedsiębiorstwach ograniczonych finansowo dla przepływów pieniężnych i długu.

Badanie wnosi do literatury mocne dowody na zmianę związku między przepływami pieniężnymi a wielkością inwestycji w zależności od sytuacji finansowej przedsiębiorstw w krajach europejskich. Podobne badania były przeprowadzane na poziomie krajowym.

Rozwiązania instytucjonalne na rzecz rozwoju konkurencyjności sektora gazu ziemnego w UE

Paweł Lont

Badaniu poddane zostało zagadnienie konkurencyjności sektorowej na przykładzie sektora gazu ziemnego w wybranych krajach Europy. Literatura przedmiotu z ostatnich lat wskazuje na ewolucję definicji zjawiska konkurencyjności, które wykraczają obecnie poza zagadnienia stricte ekonomiczne. Mimo to, badania sektora gazu ziemnego w tym zakresie skupiały się dotychczas na konkurencyjności eksportu i działalności wydobywczej. By zapełnić tę lukę badawczą, Autor przeprowadził analizę obejmującą cały sektor gazu ziemnego, odwołującej się do miar spoza tradycyjnego zestawu miar produktywności. Stworzono dedykowaną miarę syntetyczną, która ma umożliwiać analizę porównawczą współczesnych sektorów gazu ziemnego, uwzględniająca ceny oferowane odbiorcom końcowym, efektywność instytucjonalną, stopień rozwoju infrastruktury oraz potencjał do kreacji nowych miejsc pracy. Następnie zaprezentowano wyniku studium przypadku obejmującego cztery kraje, które zliberalizowały sektor gazu ziemnego, a przy tym w różnym stopniu pozostają zależne od importu tego surowca. Wyniki potwierdzają przydatność miernika syntetycznego do kompleksowej analizy względnej pozycji konkurencyjnej danego sektora gospodarki. Wyniki potwierdzają również znaczenie struktury instytucjonalnej z perspektywy promowania nowych inwestycji, budowania płynności rynku gazu ziemnego oraz potencjału do tworzenia trwałych miejsc pracy.

Komentarze

Ten post dostępny jest także w języku: Polish