Jak wyglądało dzieciństwo w międzywojennej robotniczej Łodzi? Spotkanie z Joanną Deredas i Joanną Sosnowską w CMWŁ

Opublikowano: 7 marca 2023
1200-830-www

Zapraszamy na autorskie spotkanie z Anną Deredas i Joanną Sosnowską wokół książki Dzieciństwo w rodzinie robotniczej międzywojennej Łodzi. Perspektywa etnograficzno-pedagogiczna. Spotkanie odbędzie się 16 marca o godzinie 17:30 w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Razem z autorkami porozmawiamy o tym jak poziom materialny rodziny robotniczej miał wpływ na zaspokajanie podstawowych potrzeb. Jak wynika ze źródeł cechą charakterystyczną rodzin robotniczych była wielodzietność, dlatego dużą uwagę poświęcimy wywiązywaniu się z roli rodzicielskiej. Dowiemy się jak przygotowywano się do narodzin dziecka, jak otaczano opieką dzieci i kobiety w ciąży, jak funkcjonowała pomoc lekarska. Podyskutujemy o poglądach rodziców na sprawy wychowania. Usłyszymy odpowiedzi na pytania: co działo się z dziećmi, gdy rodzice pracowali po kilkanaście godzin w fabrykach? Jak dzieci wywiązywały się z obowiązku szkolnego? Jaki był podział prac domowych dla dziewcząt i chłopców? Jak dzieci spędzały wolny czas? W jakie gry i zabawy lubiły się bawić?

Publikacja Dzieciństwo w rodzinie robotniczej międzywojennej Łodzi. Perspektywa etnograficzno-pedagogiczna miała dwa cele. Pierwszy z nich to przedstawienie materiału archiwalnego na temat dzieciństwa w środowisku robotniczej Łodzi. Materiały te znajdują się w Etnograficznym Archiwum im. Bronisławy Kopczyńskiej-Jaworskiej Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Łódzkiego. Są to biografie, wspomnienia, zapisy rozmów i opowieści klasy robotniczej. Pozwalają one na barwne odtworzenie tamtego czasu.

Drugi cel to powiększenie dorobku naukowego o tematyce dzieci w rodzinie robotniczej w międzywojennej Polsce. Praca autorek Deredas i Sosnowskiej pozwoliła na omówienie zagadnień dotyczących życia dziecka, jego narodzin i pielęgnacji, opieki, warunków dorastania i wychowania, edukacji, spędzania wolnego czasu, udziału w ceremoniach rodzinnych, podtrzymywaniu zwyczajów kultury robotniczej, które do tej pory nie zostały szerzej zbadane.

Rozmowę poprowadzi Justyna Grabowska, kierowniczka Działu Biblioteka i Archiwum CMWŁ. Bilety (ulgowy – 6 zł, normalny – 8 zł) do nabycia na stronie bilety.cmwl.pl oraz w kasie CMWŁ.  Zapraszamy na stronę wydarzenia na Facebooku.