Paragraf. Studia z Prawa i Administracji |Nr 1

Opublikowano: 29 września 2022
Paragraf

Z dumą prezentujemy nasze najnowsze czasopismo naukowe „Paragraf. Studia z Prawa i Administracji”, działające przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Celem półrocznika  jest motywowanie młodych badaczy i badaczek do przedstawiania wyników prowadzonych badań oraz zabierania głosu w dyskusji dotyczącej ważnych zagadnień z zakresu prawa i administracji; między innymi: prawa karnego, karno-skarbowego, cywilnego, rodzinnego, spadkowego, gospodarczego czy administracyjnego. Ponadto periodyk aspiruje do bycia forum wymiany zarówno myśli, jak i doświadczeń, inicjowania twórczych debat dotyczących aktualnych zagadnień prawnych i społecznych, a także wspierania młodych badaczy i badaczek, którzy pragną mieć realny wpływ na kształtowanie tej dziedziny nauki.

Na łamach czasopisma publikowane są artykuły naukowe, glosy, sprawozdania z konferencji i ważnych wydarzeń naukowych oraz recenzje publikacji pojawiających się na rynku wydawniczym. Czasopismo publikuje wyłącznie oryginalne opracowania naukowe z zakresu prawa i administracji oraz prace interdyscyplinarne z pogranicza nauk prawnych, humanistycznych i społecznych w językach polskim i angielskim. Do druku przyjmowane są wyłącznie prace wcześniej niepublikowane.

W numerze 1:

Decyzja w polskim postępowaniu administracyjnym okresu międzywojennego

Mikołaj Truszkowski

W 1928 r. Prezydent RP Ignacy Mościcki wydał trzy rozporządzenia z mocą ustawy regulujące postępowanie administracyjne, będące wynikiem prac podkomisji utworzonej w 1926 r. Mimo wcześniejszych konsultacji z organami administracyjnymi, prawnikami i teoretykami prawa część przepisów tego aktu była niejasna, w związku z czym w doktrynie prawniczej toczyły się spory dotyczące poszczególnych uregulowań. Największe kontrowersje wśród jurystów budził element podpisu decyzji administracyjnej, a także uchylenia rozstrzygnięcia przez organ naczelny. Szczególne znaczenie dla rozwoju postępowania administracyjnego miało powołanie w 1922 r. Najwyższego Trybunału Administracyjnego, którego wyroki były kluczowe dla rozwiązania problemów wynikających ze stosowania nowych rozporządzeń.

Podstawy jurysdykcji w sprawach o rozwód i separację na gruncie Rozporządzenia 2019/1111

Joanna Hojoł, Anna Tondyra

Artykuł skupia się na zagadnieniu podstaw jurysdykcji w sprawach o rozwód i separację małżeńską w związku z mającym wejść w życie Rozporządzeniem Rady (UE) z dnia 25 czerwca 2019 r. w sprawie jurysdykcji, uznawania i wykonywania orzeczeń w sprawach małżeńskich i w sprawach dotyczących odpowiedzialności rodzicielskiej oraz w sprawie uprowadzenia dziecka za granicę. Po analizie tekstu prawnego, Autorki przedstawiają wniosek, iż nowe rozporządzenie nie wprowadziło zasadniczych zmian w podstawach jurysdykcji, co utrzymuje dorobek orzeczniczy zbudowany wokół poprzednich rozporządzeń w mocy. Jednak nie spełniło oczekiwań niektórych z przedstawicieli doktryny, wprowadzając jedynie kosmetyczne zmiany w zakresie spraw małżeńskich, pozostawiając bez prawnego unormowania m.in. kwestię związków partnerskich.

Reżim prawny właściwy dla wprowadzania do obrotu produktów określanych mianem żywności funkcjonalnej. Odpowiedzialność cywilna za szkody wywołane przez żywność funkcjonalną

Jakub Kmieć

Era globalizacji oraz popularyzacja zdrowej kultury żywienia spowodowały, że również sektor żywnościowy został zmuszony do odpowiedzi na stawiane kolejno wyzwania. Żywność konwencjonalna została stopniowo uzupełniana o suplementy diety, nową żywność czy żywność wzbogaconą o witaminy i składniki mineralne. Wskazane powyżej kategorie żywności łączy fakt, że posiadają definicje legalne. Żywność funkcjonalna w prawie polskim takiej definicji nie posiada. W związku z powyższym, konieczne jest poszukiwanie reżimu prawnego dla wprowadzania do obrotu produktów określanych tym mianem. O swoją właściwość w przypadku żywności funkcjonalnej mogą konkurować reżim prawa żywnościowego oraz prawa farmaceutycznego – w szczególności przez wzgląd na sposób prezentacji i reklamę produktu. Niemniej jednak powyższe zawiłości w równej mierze mogą wywierać wpływ na odpowiedzialność cywilną za swego rodzaju wady produktu, którego odbiorcą końcowym jest zazwyczaj konsument.

O aplikacji adwokackiej – wywiad z adwokatem Bartoszem Tiutiunikiem, Wicedziekanem Okręgowej Rady Adwokackiej w Łodzi

Aleksandra Rembarz

Autorka w niniejszym artykule pragnie przybliżyć studentom prawa przebieg aplikacji adwokackiej. W rozmowie z Mecenasem Bartoszem Tiutiunikiem porusza kwestie dotyczące zalet i wad tej ścieżki kariery zawodowej, samego egzaminu czy zajęć na aplikacji. Znany adwokat z ogromnym doświadczeniem opowiada o tym, co zdeterminowało jego wybór tego zawodu, przywołuje wspomnienia z czasów swojej aplikacji, a także zauważa zmiany w zakresie obywania aplikacji, jakie nastąpiły w ostatnich latach. Artykuł zawiera również cenne rady dla studentów prawa wiążących swoją przyszłość z adwokaturą.

Zapraszamy do lektury!