Specjalna nagroda im. Jerzego Giedroycia dla dr hab. Sławomira Nowinowskiego oraz prof. Rafała Stobieckiego

Opublikowano: 27 stycznia 2022
foto

Specjalna nagroda imienia Jerzego Giedroycia trafiła do autorów opublikowanej w Wydawnictwie Uniwersytetu Łódzkiego książki Mam na pana nowy zamach… Wybór korespondencji Jerzego Giedroycia z historykami i świadkami historii 1946-2000 – Sławomira Nowinowskiego oraz Rafała Stobieckiego. Wyróżnienie zostało wręczone podczas konferencji naukowej poświęconej publicystyce emigracyjnej konferencji zorganizowanej przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

– „Otrzymanie nagrody imienia Jerzego Giedroycia jest dla mnie wielkim przeżyciem – mówi współautor książki profesor Sławomir Nowinowski. – Po pierwsze, bo Jerzy Giedroyć. Po drugie bo Maisons-Laffitte – miejsce, gdzie prowadziliśmy przez pięć lat badania i spotkaliśmy tam nadzwyczajnych ludzi, którzy wykonują nadzwyczajną pracę, nie tylko „ku chwale Jerzego Gierdoycia”, ale także z myślą o kontynuacji jego przesłania. Bardzo jestem im wdzięczny.”

Książka została już nieraz doceniona przez polskie grono historyków. Świadczą o tym nagrody, które otrzymali jej autorzy: ·

Informacje o nagrodzie ukazały się między innymi w

TVP w Lublinie

Gazecie Wyborczej

Dzienniku Wschodnim

Polskim Radiu Lublin

Foto: Bartosz Proll/UMCS; UŁ

***

Trzytomowa edycja korespondencji Jerzego Giedroycia z badaczami przeszłości i jej bohaterami została przygotowana w ramach projektu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki „Jerzy Giedroyc, historycy i świadkowie historii”. Składające się na nią listy z zasobu Archiwum Instytutu Literackiego w Paryżu nie były dotychczas publikowane. Odnaleźć w nich można wiele nieznanych, a nawet sensacyjnych informacji o działalności krajowych i emigracyjnych placówek naukowych, warunkach życia i specyfice pracy dziejopisarzy oraz świadków historii, wreszcie o kulisach wydarzeń politycznych, społecznych i kulturalnych, których jedni i drudzy byli uczestnikami.