Migracje dzieci – co o nich wiemy

Opublikowano: 30 sierpnia 2021
2
Przy omawianiu procesów migracji często pomija się problem dzieci i nieletnich, choć globalne dane ukazują wzrost liczby procesów, w których uczestniczą. W 2017 r. szacowano, że 30 mln dzieci żyje poza krajem pochodzenia. Pokazuje to znaczenie migracji, w której bierze udział najmłodsze pokolenie.
Celem artykułu przeglądowego, który ukazał się w czasopiśmie naukowym Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego „Folia Sociologica”, jest ukazanie szerokiego kontekstu badań podejmowanych w literaturze przedmiotu dotyczącego sytuacji dzieci uczestniczących w migracji. Zofia Kawczyńska-Butrym uwzględniła trzy sytuacje: dziecko w migracji rodzinnej, dziecko samotnie migrujące i dziecko pozostawione w kraju rodzinnym przez jednego lub oboje migrujących rodziców.
Artykuł dostępny jest TUTAJ.