Adam Sadowski i Zbigniew Galar publikują w Journal of Big Data (SpringerOpen)

Opublikowano: 28 czerwca 2021
baner

Badacze z Uniwersytetu Łódzkiego – Adam Sadowski i Zbigniew Galar, opublikowali w czasopiśmie Journal of Big Data artykuł pod tytułem
Big data insight on global mobility during the Covid-19 pandemic lockdown.

Journal of Big Data to prestiżowy periodyk o międzynarodowej renomie wydawany przez wydawnictwo naukowe Springer.

Czasopismo analizuje wyzwania stojące przed big data.  Dla badaczy akademickich i praktyków jest ono źródłem innowacyjnych materiałów.

Poniżej prezentujemy fragment artykułu w języku polskim.

Pełny tekst dostępny dla każdego jest TUTAJ.

Pandemia Covid-19, która rozpoczęła się mieście Wuchan w Chinach spowodowała ogromną liczbę przypadków śmiertelnych na całym świecie. Kraje w reakcji na szybkie tempo transmisji wirusa SARS-Cov-2 w populacjach wprowadziły przestrzenne ograniczenia w przemieszczaniu się oraz dystans społeczny. Oryginalność przeprowadzonych badań polega na tym, że mają globalny zasięg i pokazują istotne zależności pomiędzy zmianami w mobilności a liczbą przypadków Covid-19.

W badaniu napotkano przesunięcie czasowe między dwiema stosowanymi bazami danych, Google Mobility i John Hopkins University, wpływające na korelację między mobilnością a rozwojem pandemii. Ustalenia przy użyciu stworzonej bazy danych obejmują wskazanie na związek między wprowadzeniem lockdownu a liczbą nowych przypadków Covid-19.

Wyniki wyraźnie sugerują, że aktywność typu handel i rekreacja ma największy wkład w transmisję Covid-19. Najbardziej produktywny ekonomicznie rodzaj aktywności w miejscach pracy nie jest najwyższy w rankingu korelacji (Tabela 4) i jest znacznie poniżej aktywności w obszarach handlu detalicznego i rekreacji. Z tego powodu blokada aktywności w miejscach pracy ma najniższy stosunek korzyści z tłumienia Covid-19 do kosztów ekonomicznych, więc powinna być stosowana jako działanie w ostateczności. Ponadto zalecamy, aby wygładzać dzienne przyrosty przypadków Covid-19 średnią kroczącą 14 dniową zamiast 7 dniową, gdyż pozwoliło to w naszych badaniach uzyskać 81% wyższy wskaźnik korelacji.

Tabela 4: