Praca magisterska prof. Witolda Kuli w czasopiśmie naukowym UŁ

Opublikowano: 22 czerwca 2021
SSG XIX i XX w

Prezentujemy zeszyt specjalny czasopisma Uniwersytetu Łódzkiego Studia z Historii Społeczno-Gospodarczej XIX i XX Wieku, przygotowany z okazji 200 rocznicy dekretu namiestnika Królestwa Polskiego gen. Józefa zajączka z 18 IX 1820 r., który stworzył podstawym.in dla rozwoju przemysłu włókienniczego w Łodzi.

Tom zawiera niepublikowaną dotąd pracę magisteria wybitnego znawcy dziejów społeczno-gospodarczych – prof. Witolda Kuli – pt. Charakter społeczno-gospodarczy miast powiatu łódzkiego i łęczyckiego 1807-1869, napisaną przed wybuchem drugiej wojny światowej, pod kierunkiem  prof. Stanisława  Arnolda  w  Uniwersytecie  Warszawskim.  Jej  recenzentką była prof.  Natalia Gąsiorowska-Grabowska.

Redakcja liczy, że tekst będzie wykorzystywany nie tylko przez badaczy parających się historią społeczno-gospodarczą oraz dziejami regionalnymi, ale przydatna będzie jednocześnie do badań o charakterze komparatystycznym.

Tekst dostępny jest TUTAJ.