Zakładnicy historii. Mniejszość polska w postradzieckiej Litwie – webinarium

Opublikowano: 26 lutego 2021
baner 2

Zapraszamy na kolejne webinarium Centrum Studiów Migracyjnych UŁ, które tym razem poświęcone będzie sytuacji Polaków na Litwie. Przyczynkiem do spotkania będzie książka dr Barbary Jundo-Kaliszewskiej (Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ) pt. Zakładnicy historii. Mniejszość polska w postradzieckiej Litwie, która w 2019 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa Łódzkiego.

Autorka prezentuje w monografii historyczne ujęcie kwestii odrodzenia narodowego Polaków na obszarze współczesnej Wileńszczyzny na przełomie lat 80. i 90. XX wieku.

Do tez książki podczas spotkania odniosą się:
Antoni Radczenko (dziennikarz „Kuriera Wileńskiego”)
dr Barbara Stankevič (Uniwersytet Michała Romera w Wilnie)
Dominik Wilczewski (Uniwersytet w Białymstoku/Przegląd Bałtycki)

Zaproszeni goście oprócz odwołań do burzliwej historii obecności Polaków na Wileńszczyźnie i ciągle trudnych relacji polsko-litewskich porozmawiają też m.in. o złożonych tożsamościach i podziałach w łonie mniejszości polskiej, jej starych i nowych przedstawicielach politycznych czy kontaktach z macierzą.

Spotkanie poprowadzą dr Wojciech Marciniak (Wydział Filozoficzno-Historyczny UŁ) i dr Marcin Gońda (Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ).

Spotkanie będzie miało charakter zdalny i odbędzie się na platformie MS Teams. Webinarium dostępne będzie TUTAJ.

Kiedy?

4 marca 2021 r.