Dyskusja o odwadze w Teatrze Nowym (fotorelacja)

Opublikowano: 28 lutego 2020
IMG_5962_filtered

W miniony czwartek, 27 lutego br., w Teatrze Nowym w Łodzi odbył się panel dyskusyjny pt. ODWAGA I ODWAGA BYCIA. CO TO DLA NAS DZIŚ ZNACZY?

Pretekstem do dyskusji stało się opublikowanie przez Wydawnictwo UŁ książki Jarosława Płuciennika Odwaga poetyki. Aktywizm, opór, psalmy. Autor stawia w swojej książce tezę, że misją humanistyki jest konfrontacja z rzeczywistością, a nawet protest i stawianie oporu uwierającej rzeczywistości, zaś wartością literatury – zaangażowanie w dzieje, czyli w historię. Przedstawia psalmy jako rodzaj protest songów oporu i pieśni inspiracji – jako wzór literatury zaangażowanej, widzianej w ramie wielkiej opowieści o wyzwoleniu i wybawieniu człowieka, literatury stawiającej opór i dającej przez to nadzieję.

W spotkaniu udział wzięli filozofowie – Katarzyna Lazari-Radek z Wydziału Filozoficzno-Historycznego UŁ i Paweł Łuków z Uniwersytetu Warszawskiego, himalaista – Piotr Pustelnik oraz kulturoznawca i kognitywista z Wydz. Filologicznego UŁ – Jarosław Płuciennik. Rozmowę poprowadziła Renata Kim.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji!

Fot. Bartosz Kałużny