Literatura staropolska

Opublikowano: 1 października 2019
Nowy numer

Polecamy najnowszy numer czasopisma naukowego Uniwersytetu Łódzkiego  “Acta Universitatis Lodziensis. Folia Litteraria Polonica” (Tom 2 Nr 53 (2019)). Tytuł zeszytu, „Literatura staropolska. Czytanie tekstów, historia i kultura”, nawiązuje do konferencji zorganizowanej w Pobierowie jesienią 2017 roku. Jak wskazuje Redakcja, obok prac stanowiących pokłosie tego spotkania (rozprawy Pawła Bohuszewicza, Dariusza Dybka, Adama Krawca, Michała Kurana, Radosława Rusnaka i Witolda Wojtowicza) ukazały się także inne studia bliskie wiodącym wątkom tematycznym. Teksty te dopełniają treściowo obecny zbiór, wprowadzając wątki, jakich nie podjęli referenci z Pobierowa. Chodzi zwłaszcza o ściśle związane z kręgiem duchowości i dydaktyki katolickiej regionalizm, konceptyzm i dramat (Aleksandry Goszczyńskiej, Marioli Jarczykowej, Magdaleny Kuran, Małgorzaty Mieszek i Anny Nowickiej-Struskiej). Dołączone studia pozwalają pełniej ukazać, jak rozległym zagadnieniem są staropolskie historia i kultura uobecniające się w formie literackiego pokłosia.

Redaktor naczelna: prof. dr hab. Marzena Woźniak-Łabieniec

Punktacja MNiSW: 20 (2019)

Do lektury zachęcają Redaktorzy tomu, prof. Witold Wojtowicz i prof. Michał Kuran. Video można obejrzeć tutaj

Czytaj wszystkie artykuły