Zakładnicy Historii. Spotkanie wokół książki w Wilnie

Opublikowano: 8 marca 2019
jundo

Zapraszamy na spotkanie wokół książki „Zakładnicy historii. Mniejszość polska w postradzieckiej Litwie” w Polskim Klubie Dyskusyjnym w Wilnie.

Silna tożsamość regionalna od zawsze odróżniała ludność zamieszkującą tereny współczesnej Wileńszczyzny od tzw. koroniarzy. Rozbiory, a następnie długi okres przynależności  tych obszarów, początkowo do ZSRR, a następnie – Litwy w dalszym ciągu pogłębiały te różnice. Na fali Jesieni Ludów mniejszość polska na terenach współczesnej Wileńszczyzny podjęła walkę o prawa narodowe. Echa tych wydarzeń słychać do dziś.

Obecnie na Litwie dorasta trzecie pokolenie osób deklarujących narodowość polską, które nigdy nie posiadało polskiego obywatelstwa. Poczucie swojej przynależności narodowej kształtuje ono nie tylko w oparciu o zadawnione urazy z przeszłości, ale też o mity i narrację historyczną. Dlatego też analiza tej społeczności nie powinna przebiegać w kontekście odniesień do współczesnych Polaków znad Wisły, a raczej przez pryzmat osobnego podmiotu, który kieruje się własną racją stanu.

O tym, w jaki sposób historia determinuje lokalne relacje polsko-litewskie i dlaczego postulaty społeczności polskiej na Litwie na początku lat 90. XX w. nie znalazły zrozumienia także w Warszawie, rozmawiać będą autorka książki dr Barbara Jundo-Kaliszewska z Uniwersytetu Łódzkiego i prof. Alfredas Bumblauskas z Uniwersytetu Wileńskiego .

Rozmowę poprowadzi dr Barbara Stankevič z Uniwersytetu im. Michała Romera

Dyskusja odbędzie się w języku polskim i litewskim

Kiedy:  15 marca 2019 r. o godz. 18.00

Gdzie: Dom Kultury Polskiej w Wilnie