Jędrzej Moraczewski – Wspomnienia. Spotkanie wokół książki

Opublikowano: 7 marca 2019
Data wydarzenia: 12/03/2019
baner moraczewski

Zapraszamy na spotkanie wokół książki Ilony Florczak, Jędrzej Moraczewski. Wspomnienia. Ludzie, czasy i zdarzenia (Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego 2018).

W spotkaniu udział weźmie redaktorka tomu, dr Ilona Florczak – historyk z Uniwersytetu Łódzkiego, członek Oddziału Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Historycznego i Sekcji Edukacji Archiwalnej Stowarzyszenia Archiwistów Polskich i prof. Rafał Chwedoruk  z Uniwersytetu Warszawskiego.

Rozmowę poprowadzi dr Mikołaj Mirowski – historyk i publicysta związany z Muzeum Historii Polski (w 2015 roku MHP wydało książkę Jędrzeja Moraczewskiego “Przewrót w Polsce”).

Książka ukazała się w serii wydawniczej 100 Lat Niepodległości zainicjowanej przez Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej, Państwowym Archiwum w Łodzi i Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

Wspomnienia Moraczewskiego, na wskroś subiektywne, odkrywają niewielką dozę prywatności. Ukazują jednak, na tle losów Autora, barwną galicyjską codzienność, mechanizmy determinujące funkcjonowanie instytucji, urzędów i partii politycznych pod koniec XIX wieku, a także środowisko, w którym dorastał, i do którego należeli przedstawiciele elity intelektualnej XIX-wiecznego Lwowa.

Patronat merytoryczny: Muzeum Historii Polski

Dom Spotkań z Historią