blackburn_lustereczko_powiedz_przecie

Lustereczko, powiedz przecie…

    Opis produktu

    Współcześni etycy piszą o systemach moralności, ale pomijają kluczowe zadanie etyczne – „uprawę” samego siebie. Skupienie na własnym „ja” buduje naszą tożsamość, ale często zmienia się w samolubstwo. Simon Blackburn ukazuje wewnętrzne paradoksy kochania siebie. Miłość własna może prowadzić do narcyzmu albo zatracenia indywidualności. Niezbędna dla miłości siebie jest duma – panowanie nad własnym życiem w obliczu przeciwności. Nie istniejemy jednak bez szacunku i potwierdzenia ze strony innych ludzi, a ta zależność rodzi pychę lub nadmierną pokorę.

    „Popularna kampania reklamowa »Ponieważ jesteś tego warta« L’Oreal jest oparta na starannie dobranych obrazach. Na wielu z nich modelki uśmiechają się i kuszą nas, sugerując euforię, która ma rzekomo towarzyszyć zastosowaniu  kosmetyku. Jednakże, nawet jeśli czasami wyglądają sympatycznie, jak prawdziwi ludzie, to często z ich postaci przebija egoizm, arogancja czy pogarda. Zapewne wiedzą, że mogą dowolnie wywoływać nasz podziw i uwielbienie. Niczym Narcyz, zdają się żyć we własnym świecie, otoczone własną miłością”.

    Fragment książki
    Lustereczko, powiedz przecie

     

    Serię zapoczątkowało wydanie książki Kim jest człowiek? Abrahama J. Heschela (2014) w tłumaczeniu Katarzyny Wojtkowskiej, inicjatorki serii. W roku 2017 ukazały się Moje poszukiwania absolutów Paula Tillicha oraz Dlaczego kochamy? Harry’ego Frankfurta, a w roku 2018 – W mroku uczonej niewiedzy Karola Tarnowskiego oraz Sens życia i jego znaczenie Susan Wolf.

    W przygotowaniu pozycje autorstwa wybitnych przedstawicieli filozofii praktycznej: Mary Anne Warren i Michaela P. Lyncha.

     

    „Seria Kim Jest Człowiek? jest płaszczyzną rozmowy, do której zapraszamy uczonych i myślicieli, przedstawicieli różnych środowisk, a także wszystkich, dla których kluczowe jest pytanie o człowieka”.

    Katarzyna Wojtkowska

    Dowiedz się więcej na naszym blogu – TU i TUTAJ.

    Zobacz film inspirowany publikacją na naszym kanale YouTube.

    Przeczytaj recenzję w Filozofuj.

    Komentarze

    Ten post dostępny jest także w języku: angielski

    Spis treści

    Przedmowa 9

    Wstęp 13

    Rozdział 1. Jaźń: Iris Murdoch i wujek William 33
    Rozdział 2. Syn Liriope 73
    Rozdział 3. Czy jesteś tego warta? 87
    Rozdział 4. Arogancka pycha i krucha jaźń 115
    Rozdział 5. Poczucie własnej wartości, amour propre, duma 145
    Rozdział 6. Szacunek 197
    Rozdział 7. Pokusa 235
    Rozdział 8. Integralność, szczerość, autentyczność 285
    Rozdział 9. Envoi 327

    Indeks 335

    Komentarze

    Ten post dostępny jest także w języku: angielski

    Opinie

    Na razie brak recenzji produktów.

    Napisz pierwszą opinię o “Lustereczko, powiedz przecie…”

    Tagi: , , , , , , , , , , ,