f015236c89bced64727b82e760073e7b

Pedagogika społeczna: wstępy i kontynuacje

Nr 7
    Redaktor:

• Liczba stron:
    Rok wydania:
    ISBN:
    978-83-7969-569-0
    e-ISBN:
    978-83-7969-570-6
    Język publikacji:

Opis produktu

Siódmy tom serii „Stała Konferencja Pedagogiki Społecznej”, który oddajemy do rąk Czytelników, ma dla nas szczególne znaczenie. Został bowiem wyróżniony przez Dziekana Wydziału Nauk o Wychowaniu poprzez włączenie do zestawu publikacji Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego przygotowanych z okazji jubileuszu 70. rocznicy powstania Uczelni. Jest to dla nas fakt bardzo znaczący, bo podkreśla dokonania Katedry Pedagogiki Społecznej UŁ, która również, w sensie symbolicznym (z uwagi na 13-letnią nieobecność w latach 1950-1962), obchodzi swój jubileusz. Jej organizacja rozpoczęła się w Uczelni w marcu 1945 r. wraz z przyjazdem do Łodzi Profesor Heleny Radlińskiej, która należała do grona profesorów-założycieli Uniwersytetu Łódzkiego.

Okoliczność jubileuszu stanowi dla nas zobowiązanie wymagające przygotowania pracy na miarę tych 70 lat. Publikacja została pomyślana jako przykład trwania i zmiany w nauce, w badaniach, w kształceniu. Jej zakres obejmuje teksty sięgające do początków pedagogiki społecznej i dzieła jej twórczyni, Heleny Radlińskiej. Wskazuje także na nowe obszary rozwoju pedagogiki społecznej usytuowane w kontekstach i uwarunkowaniach społecznych.

Ewa Marynowicz-Hetka

Wydanie tej pracy uważam za bardzo szczęśliwą okoliczność dla ugruntowania rangi i doniosłości historycznej nie tylko osób będących bohaterami publikacji, lecz w głównej mierze rozwoju i utrwalenia rangi naukowej dyscypliny, jaką jest pedagogika społeczna.

Z recenzji profesora Tadeusza Pilcha