ceranea

prof. dr hab. Georgi Minczew

Rocznik „Studia Ceranea. Journal of the Waldemar Ceran Research Centre for the History and Culture of the Mediterranean Area and South-East Europe” został powołany do istnienia jako organ wydawniczy Centrum Badan nad Historią i Kulturą Basenu Morza Śródziemnego i Europy Południowo-Wschodniej im. prof. Waldemara Cerana, Ceraneum w ramach struktury organizacyjnej Uniwersytetu Łódzkiego.
Z założenia periodyk ma charakter międzynarodowy, wiec przyjmowane doń są prace napisane w językach kongresowych (angielski, francuski, niemiecki, rosyjski i włoski), dotyczące basenu Morza Śródziemnego i Słowiańszczyzny, zamykające się w przedziale chronologicznym od I w. n.e. do XVIII stulecia włącznie.
Celem, jaki wyznaczyło sobie Kolegium Redakcyjne „Studia Ceranea”, jest tworzenie naukowego pisma o charakterze interdyscyplinarnym, które oferuje studia specjalistyczne, recenzje i noty recenzyjne nowo wydawanych monografii. W ten sposób próbujemy pokonać wąską specjalizację stricte bizantynologiczną lub slawistyczną; artykuły mają przedstawiać różne aspekty późnoantycznej, bizantyńskiej i słowiańskiej kultury Basenu Morza Śródziemnego i Europy Południowo-Wschodniej, która jest w swojej różnorodności integralna. W rezultacie „Studia Ceranea”, bazując na wcześniejszych wzorcach innych periodyków o podobnej tematyce, starają się używać metodologii i osiągnięć pokrewnych dyscyplin wykorzystywanych w studiach nad późnym antykiem, średniowieczem i czasami nowożytnymi i otwierają się na nowe wyzwania stawiane przez współczesną myśl humanistyczną.

• Kolegium redakcyjne „Studia Ceranea”:
  • prof. dr hab. Georgi Minczew – redaktor naczelny
  • dr hab. prof. UŁ Mirosław J. Leszka – zastępca redaktora naczelnego
  • dr Agata Kawecka – redaktor tematyczny
  • dr Kirił Marinow – sekretarz naukowy
  • dr Małgorzata Skowronek – sekretarz naukowy
  • mgr Andrzej Kompa – redaktor tematyczny
  • dr Ivan Petrov – sekretarz
  • Rada redakcyjna „Studia Ceranea”:
  • doc. dr hab. Hana Gladkova (Uniwersytet Karola w Pradze)
  • prof. James Douglas Howard-Johnston (Corpus Christi College, Oxford)
  • prof. nadzw. dr Ewald Kislinger (Uniwersytet w Wiedniu)