Kreatywnie, twórczo i mądrze o edukacji

Opublikowano: 16 maja 2023
Leppert_1200 830 www (1)
Dzisiejsza szkoła sygnalizuje nam silną potrzebę zmiany. Widzimy, jak istotne stają się takie kwestie, jak rozwijanie kompetencji miękkich, myślenia krytycznego, czy chociażby twórczego rozwiązywania problemów.
  • Jednak, czy jest w niej na to miejsce i przestrzeń?
  • Czy współczesna edukacja zapewnia nam odpowiednie warunki do realizacji powyższych umiejętności?
  • Czy nauczyciele i nauczycielki są odpowiednio przygotowani do wspierania uczniów i uczennic w tym zakresie?
Bywa różnie, jednak warto pochylić się nad możliwościami, jakie mamy lub mieć możemy. Jedną z nich jest sięganie do zagadnień oraz osiągnięć pedagogiki twórczości, która odpowiada na wiele pytań dotyczących tworzenia i rozwijania postawy twórczej, nie tylko u dzieci i młodzieży, ale także dorosłych.
Zapraszamy nauczycieli i nauczycielki oraz studentów i studentki kierunków pedagogicznych (i nie tylko!) na spotkanie poświęcone rozwijaniu kreatywności, twórczości i mądrości, a także wszystkich tych, którym bliskie jest zaciekawienie oraz odkrywanie świata wraz z dziećmi i młodzieżą. Naszymi gośćmi będą:
  • prof. Krzysztof Szmidt – profesor dr hab. nauk społecznych, profesor zwyczajny w Uniwersytecie Łódzkim, kierownik Katedry Edukacji Artystycznej i Pedagogiki Twórczości. Zajmuje się badaniem problemów wychowania do twórczości, pomocy w rozwoju i psychoedukacji oraz animacji społeczno-kulturalnej. Prekursor pedagogiki pozytywnej. Autor wielu publikacji, w tym m.in. pozycji “Myślenie pytajne”, która była inspiracją dla powstania instalacji artystycznej.
  • prof. Roman Leppert – pedagog, profesor nauk społecznych, związany z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, twórca fenomenu edukacyjnego “Akademickiego Zacisza”: https://www.facebook.com/2020.WP, które łączy świat akademicki z praktyką.
Rozmowę poprowadzi Marta Szymczyk – nauczycielka, pedagożka szkolna, aktywistka społeczna. Autorka bloga edukacyjnego „Nieszablonowa pedagożka”.
Termin spotkania: 30 maja 2023r. (wtorek) godz. 17:00
Miejsce spotkania: Pałac Biedermanna, ul. Franciszkańska 1/5 w Łodzi