25 lat specjalnych stref ekonomicznych w Polsce | eksperci UŁ dla Serwisu Samorządowego PAP PAP

Opublikowano: 27 stycznia 2023
PAP-1200-830-ww

Polska jest jednym z ok. 150 krajów, w których działają Specjalne Strefy Ekonomiczne. Po 25 latach doświadczeń ich formuła została jednak zarzucona i w 2018 r. zastąpiona nowym instrumentarium znanym popularnie jako „polska strefa inwestycji”. Do 2026 r., kiedy nastąpi ostateczne wygaszenie SSE, trwa okres przejściowy, w którym będą współistniały oba reżimy. Powstaje wobec tego pytanie o najważniejsze skutki tych rozwiązań. Problematykę tę na łamach Serwisu Samorządowego PAP omawiają prof. Tomasz Dorożyński oraz prof. Janusz Świerkocki z Uniwersytetu Łódzkiego, eksperci z obszaru ekonomii i biznesu międzynarodowego.

Zapraszamy do lektury.

Tekst dostępny jest TUTAJ.

Więcej informacji na temat SSE m.in. w publikacji  Specjalne strefy ekonomiczne w Polsce. Doświadczenia i perspektywy autorstwa Tomasza Dorożyńskiego oraz Janusza Świerkockiego. Książką ukazała się w formule Otwartego Dostępu  w Wydawnictwie Uniwersytetu Łódzkiego.