Badanie: czy metropolie rozwijają się zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju?

Opublikowano: 17 września 2021
PAP

Biorąc pod uwagę dynamiczny proces metropolizacji, pojawia się wyzwanie, aby był on zgodny z zasadami rozwoju zrównoważonego. Obecnie rozwój wielkich miast powoduje nadmierny wzrost popytu na zasoby naturalne, zmniejszenie różnorodności biologicznej, zwiększenie presji na ekosystem oraz wzrost zużycia energii.

Przeprowadzone badanie przez dr Agnieszkę Dembicką-Niemiec z Uniwersytetu Opolskiego miało na celu zidentyfikowanie kierunków rozwoju miast metropolitalnych w Polsce oraz określenie, czy zachodzące w nich zmiany są pożądane czy niepożądane w myśl koncepcji rozwoju zrównoważonego.

Wyniki badań ukazały się w Serwisie Samorządowym PAP.

Tekst dostępny jest TUTAJ.

Jest to fragment artykułu, który ukazał się w czasopiśmie naukowym Uniwersytetu Łódzkiego Konwersatorium Wiedzy o Mieście.

Jego pełna wersja przybliża zagadnienia urbanizacji i rozwoju gmin wiejskich, prezentuje przekształcenia zachodzące współcześnie w gminach wiejskich w polskich warunkach. Zawiera ona opis metodologii zastosowanej przy wykonywaniu badań,

Pełny tekst dostępny jest pod tym linkiem: https://bit.ly/3CI156u.