Research in Language – nowe numery

Opublikowano: 30 lipca 2021
RiL

Miło nam poinformować, iż ukazały się nowe numery periodyku  Research in Language

Vol. 18 No. 3 (2020)

Vol. 18 No. 4 (2020)

Research in Language (RiL) – międzynarodowe czasopismo naukowe Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego, wydawane przez Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego.

Celem periodyku jest publikowanie najnowszych badań w dziedzinie językoznawstwa i pokrewnych dyscyplin, ukierunkowanych na komunikację międzyludzką. Kwartalnik publikuje oryginalne artykuły badawcze i recenzje książek z zakresu fonetyki, fonologii, morfologii, składni, semantyki i pragmatyki, ale także przedstawiające wyniki badań różnorodnych aspektów języka: poznawczego, psychologicznego, instytucjonalnego czy społecznego, prowadzonych wielowymiarowo, interdyscyplinarnie. Recenzja tekstów prowadzona jest zgodnie z modelem double blind review. Wszystkie artykuły dostępne są w Otwartym Dostępie (Open Access) na licencji CC BY-NC-ND.

Vol. 18 No. 3 (2020)

·        Translation in Semantically-Restricted and Professional Domains: In Search of a Theory—Editorial to Ril 18.

Iwona Witczak-Plisiecka, Marina Platonova

·        Are Translators Really Subservient? Empirical Evidence from Lexical Transfer and Language Prestige in Curaçao

Courtney G. Parkins-Ferrón

·        A Few Remarks on Legal Translation and Intercultural Encounters

Iwona Witczak-Plisiecka

Larisa Iļinska, Oksana Ivanova

·        On the Normative Paradigm of Sworn Translation in the Realm of Law

Małgorzata Z. Król

·        Metadiscourse in Academic Written and Spoken English: A Comparative Corpus-Based Inquiry

Mehrdad Vasheghani Farahani

·        Colorative Challenges in English Economic Terminology

Tatiana S. Rosyanova

Vol. 18 No. 4 (2020)

·        Terminology in Media Discourse: A Case Study of Terms Denoting Phobia Types in English, Lithuanian and Norwegian News Media Sites

Sigita Rackevičienė, Giedrė Valūnaitė Oleškevičienė, Klaudija Cheiker

·        Word-final /ɔ̃/ in Greater Poland Polish: A Cumulative Context Effect?

Kamil Kaźmierski, Marta Szlandrowicz

·        Translation in Forming Musical Discourse: A Case Study of English-Language Song Lyrics in Russia

Evgeniya V. Aleshniskaya

·        An Analysis of Identity Construction in Interactional Narratives by Women with Turner Syndrome