Folia Historica – nowy numer

Opublikowano: 30 lipca 2021
historica

Polecamy najnowszy numer czasopisma naukowego Uniwersytetu Łódzkiego “Acta Universitatis Lodziensis. Folia Historica” Nr 107 (2020).

Spectrum problemów badawczych związanych z polowaniami na czarownice i czarowników  we  wczesno nowożytnej  Europie  obejmuje  bardzo  wiele  zagadnień  związanych  z  dniem  codziennym.  Znajduje  to  odzwierciedlenie  w nowym tomie czasopisma Folia Historica, zawierającym artykuły poświęcone różnym aspektom procesów o  czary.

O  zajmowanie  się  przestępstwem  czarostwa  i  zawieranie  paktu  z  diabłem  w XVI–XVIII w. oskarżano przede wszystkim kobiety. W związku z tym ponad 80% z około 50 000 osób straconych na mocy wyroków zapadłych w procesach stanowiły właśnie kobiety. Dlatego też problematyce badań nad ich historią we wczesno nowożytnej Polsce poświęcił swój tekst Cezary Kuklo, a Bernadetta Manyś przedstawiła obraz czarownicy w najnowszej polskiej historiografii procesów o czary.

Igor Kąkolewski  zajął się natomiast problemem chorób psychicznych i podjął próbę wyjaśnienia tego,  dlaczego  ich  nazwy,  jak  choćby  melancholia,  są  rodzaju  żeńskiego.  Postępowania sądowe w sprawach o czary dotykały mieszkańców miast. O najważniejszych procesach  przeciwko  osobom  oskarżanym  o  uprawianie  magii  i  czarów  w  Pradze  w  XVI  i  pierwszej  połowie  XVII  w.  traktuje  artykuł  Petra  Kreuza.

W tomie znajdują się ponadto teksty poświęcone sabatom, a także traktujące o tym, w  jaki  sposób  walczyć  z  tym  stereotypem  i  ukazać  prawdziwy  obraz  wydarzeń  rozgrywających  się  we  wczesno nowożytnej  Europie. Tysiące  kobiet wówczas wysłano na stosy lub też uczyniono je kalekami w efekcie okrutnych tortur,  aby  uzyskać  przyznanie  się  do  winy?  Na  przykładzie  Hexenmuseum  w Penzlinie omówiła ten problem w swoim studium Andrea Rudolph.

W najnowszym numerze polecamy

·        Badania nad historią kobiet w Polsce XVI–XVIII wieku w latach 2011–2020. Niezmienna atrakcyjność, ale czy nowe pytania?

Cezary Kuklo

·        Obraz czarownicy w najnowszej polskiej historiografii procesów o czary w czasach wczesnonowożytnych

Bernadetta Manyś

·        Kobiece oblicza: czarostwo i melancholia. Kilka refleksji na temat postrzegania psychoz społecznych dawniej i dziś