Opublikowano: 30 lipca 2021
PAP miniatura

Zachęcamy do lektury artykułu autorstwa dra Marcina Krajewskiego opublikowanego w Serwisie Samorządowym PAP pt. Uprawnienia reprezentacji załogi związane z utworzeniem pracowniczego planu kapitałowego (PPK).

Projektując pracownicze plany kapitałowe, kolejną zakładową formę oszczędzania w III filarze, ustawodawca przyznał reprezentacji załogi  uprawnienia w zakresie wyboru instytucji finansowej, która będzie zarządzała środkami uczestników PPK.

W artykule przedstawiono rolę reprezentacji pracowniczej na gruncie ustawy z dnia 4 października 2018 r. o Pracowniczych Planach Kapitałowych.

Tekst dostępny jest TUTAJ.

Artykuł ukazał się pierwotnie w języku angielskim w czasopiśmie naukowym Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego Folia Iuridica – numer 95 (2021).

Kwartalnik publikuje opracowania nie tylko z dziedziny prawoznawstwa, pisane z perspektywy prawników, ale również postrzeganych w skali: ilozofów, logików, socjologów, psychologów i ekonomistów.

Marcin Krajewski – pracownik naukowy Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.  Na uczelni jest członkiem Rady Wydziału od 2012 roku do chwili obecnej. Pełni także funkcję rzecznika dyscyplinarnego ds. studentów od 2014 roku do chwili obecnej. Od września 2019 r pełni funkcję wiceprzewodniczącego w zarządzie Warszawsko-Łódzkiego Oddziału – Polskiego Stowarzyszenia Ubezpieczenia Społecznego. Zainteresowania badawcze koncentruje wokół: konstrukcji systemów emerytalnych, koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego w UE, ubezpieczeń społecznych rolników oraz zaopatrzenia społecznego funkcjonariuszy.