Folia Iuridica – nowy numer

Opublikowano: 14 lipca 2021
Nowy numer

Polecamy nowy numer czasopisma naukowego Uniwersytetu Łódzkiego “Acta Universitatis Lodziensis. Folia Iuridica” Nr 95 (2021).

Tytuł zeszytu Zbiorowe prawo pracy czy zbiorowe prawo zatrudnienia? Ochrona praw i interesów zbiorowych osób wykonujących pracę zarobkową poza stosunkiem pracy. II Ogólnopolska Konferencja Naukowa z cyklu „Nietypowe stosunki zatrudnienia”

pod redakcją Tomasza Duraja

Czasopismo Folia Iuridica powstało jako seria wydawnicza, której pomysłodawcą był Profesor Jerzy Wróblewski. Początkowo był w niej prezentowany w formie artykułów głównie dorobek naukowy pracowników WPiA. Od kilku lat zamieszczane są również artykuły spoza Uniwersytetu.
Obecnie, zeszyty Folia Iuridica mają charakter tematyczny i jednocześnie interdyscyplinarny. Obejmują bowiem nie tylko zagadnienia z dziedziny prawoznawstwa podnoszone z perspektywy prawników, ale również jej aspekty widziane okiem: filozofów, logików, socjologów, psychologów i ekonomistów.

Punktacja MNiSW: 20 pkt (2019)

Liczba artykułów opublikowanych w ostatnim roku: 40

Redaktor naczelny: prof. dr hab. Marek Zirk-Sadowski

W bieżącym numerze polecamy
(teksty anglojęzyczne)

Uprawnienia zbiorowe osób wykonujących pracę zarobkową poza stosunkiem pracy – zarys problematyki

Tomasz Duraj

Pojęcie pracodawcy a rozszerzenie zakresu podmiotowego zbiorowego prawa pracy

Zbigniew Hajn

Otwarte prawo koalicji, konieczność czy zagrożenie?

Błażej Mądrzycki

Problemy reprezentatywności w świetle znowelizowanych przepisów ustawy o związkach zawodowych

Iwona Sierocka

Czy po nowelizacji ustawy o związkach zawodowych czeka nas kres żółtych związków zawodowych?

Magdalena Rycak

Chodźcie z nami! Nowe technologie i reprezentacja zbiorowa pracowników cyfrowych platform zatrudnienia

Joanna Unterschütz

Prawo do strajku i akcji protestacyjnych osób wykonujących pracę zarobkową poza stosunkiem pracy

Artur Tomanek

Uprawnienia działaczy związkowych wykonujących pracę zarobkową na własny rachunek – ocena polskiej regulacji prawnej

Tomasz Duraj

Charakter prawny wynagrodzeń za okresy zwolnień od pracy działaczy związkowych

Małgorzata Mędrala

Uprawnienia i ochrona sygnalistów w miejscu pracy: rola związków zawodowych w Polsce wybrane zagadnienia

Łucja Kobroń-Gąsiorowska

Uprawnienia reprezentacji załogi związane z tworzeniem pracowniczych planów kapitałowych (PPK)

Marcin Krajewski

Zbiorowe prawa pracownicze osób samozatrudnionych na przykładzie Hiszpanii: lekcja dla Polski?

Aneta Tyc