Barbara Dańska-Borsiak i Alicja Olejnik prognozują liczby pracujących w województwach polskich

Opublikowano: 14 lipca 2021
PAP miniatura

Modelowanie determinant rynku pracy stanowi użyteczne narzędzie poznawcze służące monitorowaniu aktualnej sytuacji. Dodatkowe uwzględnienie powiązań pomiędzy rynkami pracy województw daje możliwość kontroli międzywojewódzkich przepływów pracowników, obrazuje ponadregionalny zasięg działalności przedsiębiorstw i mobilność kapitału.

Barbara Dańska-Borsiak oraz Alicja Olejnik – ekspertki z obszaru ekonometrii z Uniwersytetu Łódzkiego – prezentują w Serwisie Samorządowym PAP analizy i prognozy, które  są częścią ich szerszych badań.

Tekst dostępny jest TUTAJ.

Barbara Dańska-Borsiak, mgr matematyki i dr hab. nauk ekonomicznych. Pracuje na stanowisku profesora w Katedrze Ekonometrii Przestrzennej Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Jest autorką licznych prac, głównie z zakresu metod ekonometrii panelowej. Specjalizuje się w analizach wzrostu gospodarczego i jego determinant, zwłaszcza bezpośrednio nieobserwowalnych (TFP, kapitał ludzki), konwergencji oraz regionalnych rynków pracy. Doświadczenie w modelowaniu i prognozowaniu popytu na pracę, a w szczególności jego aspektów przestrzennych i regionalnych zyskała uczestnicząc w projektach badawczych dotyczących analizy rynku pracy.

Dr Alicja Olejnik, matematyk i ekonometryk, jest zatrudniona na stanowisku adiunkta w Katedrze Ekonometrii Przestrzennej Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Opublikowała szereg prac z zakresu teorii i zastosowań ekonometrii przestrzennej. Specjalizuje się w analizie regionalnych rynków pracy, regionalnego wzrostu gospodarczego i jego determinant, w szczególności czynników innowacyjności. Udział w projektach badawczych dotyczących analizy rynku pracy dał jej doświadczenie w modelowaniu i prognozowaniu m.in. popytu na pracę, a w szczególności jego aspektów przestrzennych i regionalnych.