Tanatos w literaturze dziecięcej – zapraszamy na rozmowę

Opublikowano: 11 czerwca 2021
Beznazwy-1

Zapraszamy na spotkanie z dr Justyną Sztobryn-Bochomulską, autorką książki „Tanatos w literaturze dziecięcej i jego pedagogiczny wymiar”.

Czy możemy i czy powinniśmy chronić dzieci przed rozważaniami dotyczącymi śmierci? Czy też może refleksja ta jest potrzebna i wskazana w procesie rozwoju małego człowieka? W jaki sposób rozmawiać z dziećmi na ten temat?  Jak książki i jakie książki mogą nam w tym pomóc?

O tych i wielu innych kwestiach związanych z wykorzystaniem motywu śmierci w literaturze, podczas działań edukacyjnych i wychowawczych, dowiemy się już 16 czerwca o godzinie 17:00 na spotkaniu z pedagogiem – dr Justyną Sztobryn-Bochomulską.

Szczególnie zachęcamy do uczestnictwa rodziców oraz osoby wykorzystujące literaturę w pracy z dziećmi. Tematyka spotkania ma jednak wymiar uniwersalny, dlatego rozmowa będzie ciekawa i angażująca również dla osób nie związanych z działalnością pedagogiczną.

Spotkanie poprowadzi dr Barbara Jundo-Kaliszewska

Biblioteka Gdańska w Łodzi

16 czerwca 2021 r

godz 17:00

Liczba miejsc na spotkaniu jest ograniczona. Obowiązują zapisy telefonicznie lub mailowo: 574 407 032, filia_32@biblioteka.lodz.pl
Wydarzenie będzie również transmitowane on-line na profilu facebookowym Biblioteki Gdańskiej.

Ze wstępu do książki “Tanatos w literaturze dziecięcej i jego pedagogiczny wymiar”:
Wśród wielu, często niejednoznacznych, odpowiedzi na pytanie, kim jest człowiek (które ma rudymentarny charakter dla pedagogiki), jedna jest jednoznaczna i wytyczająca granicę oddziaływań edukacyjnych – człowiek jest istotą śmiertelną. Świadomość własnej śmiertelności czyni człowieka istotą szczególną i wyjątkową, ponieważ ma on możliwość wybrania własnej drogi i realizowania swoich celów w obliczu skończonego czasu, jakim dysponuje. Taki punkt widzenia wskazuje na potrzebę podejmowania badań z zakresu tanatopedagogiki, stawiania trudnych, ale niezwykle ważnych pytań dotyczących w istocie sensu naszego życia. […] Celem podjętych badań jest poznanie i (z)rozumienie wymiarów obecności problematyki śmierci w literaturze dziecięcej o charakterze tanatycznym.
Śmierć jako niezbywalna część ludzkiego życia powinna być w nim obecna świadomie. Skupienie się na literaturze wynika natomiast z uznania jej za jedno z podstawowych źródeł kontaktu z kulturą i stanowi ważny poznawczo środek oddziaływania edukacyjnego.