Folia Philosophica. Ethica-Aesthetica-Practica – nowy numer

Opublikowano: 9 czerwca 2021
philosophica

Polecamy nowy numer czasopisma naukowego Uniwersytetu Łódzkiego “Acta Universitatis Lodziensis. Folia Philosophica. Ethica-Aesthetica-Practica” (37/2020).

Tytuł zeszytu: NS-Zwangsarbeit und Medizin / Nazi Forced Labour and Medicine

pod redakcją Andrzeja M. Kaniowskiego, Floriana Stegera

Zaprezentowano w nim wyniki warsztatów “Polscy robotnicy przymusowi w Niemczech. Opieka medyczna i konsekwencje pracy przymusowej”, które odbyły się w dniach 24 – 25 lutego 2020 r. w Łodzi. Warsztaty zostały zorganizowane przez Instytut Historii, Filozofii i Etyki Medycyny Uniwersytetu w Ulm we współpracy z Instytutem Filozofii Uniwersytetu Łódzkiego

Podczas warsztatów uczestnicy z Niemiec, Polski i Austrii dyskutowali nad etycznymi i filozoficznymi aspektami pracy przymusowej ze szczególnym uwzględnieniem opieki medycznej nad polskimi robotnikami przymusowymi w czasie II wojny światowej.  Wymiana myśli, która miała miejsce podczas warsztatów, zaowocowała przygotowaniem serii esejów, w których kwestie pracy przymusowej zostały przedstawione z perspektywy etycznej, historycznej, filozoficznej i prawnej.

Autorzy odpowiadają m. in na pytania, czy i jaką opiekę medyczną otrzymali robotnicy przymusowi podczas ich pobytu w obozie; jak wyglądało codzienne zapewnianie takiej opieki osobom pracującym w przemyśle, w rolnictwie lub w prywatnych gospodarstwach domowych oraz badają, jaka była rola personelu medycznego w świadczeniu opieki medycznej.

W bieżącym numerze polecamy