Wyróżnienie Nagrody im. prof. Jerzego Skowronka

Opublikowano: 2 grudnia 2020
baner fb

Miło nam poinformować, że publikacja Bośnia i Hercegowina Kultura – literatura – język – polityka
Anetta Buras-Marciniak (red.)  otrzymała wyróżnienie w konkursie o Nagrodę im. Prof. Jerzego Skowronka.

Organizatorem Nagrody im. prof. Jerzego Skowronka jest redakcja „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”.
Prof. Jerzy Skowronek w swojej pracy badawczej zajmował się przede wszystkim historią Polski i krajów bałkańskich w II połowie XVIII i w wieku XIX oraz stosunkami międzynarodowymi w tym okresie. Z tego obszaru jury składające się z przyjaciół i uczniów Patrona nagrody ocenia nadesłane do konkursu publikacje.

Jury pracowało w składzie: prof. Jarosław Czubaty (przewodniczący), dr hab. Martyna Deszczyńska, Piotr Dobrołęcki, dr hab. prof. UO Danuta Gibas-Krzak, prof. Joanna Goszczyńska, Witold Kaliński, Barbara Kramar (sekretarz), Zofia Kunert, prof. Lilla Moroz-Grzelak, prof. Jerzy Zdrada, prof. Bogusław Zieliński oraz dr Andrzej Czesław Żak.
W kolejnym tomie z serii „Bałkany XX/XXI” zaprezentowano przegląd zagadnień związanych ze współczesną Bośnią i Hercegowiną. Poszczególne rozdziały dotyczą różnych kręgów tematycznych: kultury, literatury, języka i polityki. W zamierzeniu autorów publikacja ma stanowić kompendium wiedzy o federacyjnym kraju, powstałym po krwawym rozpadzie Jugosławii.
Więcej o książce TUTAJ

To nie pierwsze wyróżnienie tej nagrody dla Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego.

Wcześniej była uhonorowana Magdalena Rekść za pracę pt. Wyobrażenia zbiorowe społeczeństw byłej Jugosławii w XXI wieku. Perspektywa politologiczna.