Kobiety w drodze na naukowy Olimp – spotkanie autorskie

Opublikowano: 17 września 2020
Kolbuszewska-Kobiety w drodze

Zapraszamy na spotkanie z prof. Jolantą Kolbuszewską, autorką książki „Kobiety w drodze na naukowy Olimp… Akademicki awans polskich historyczek (od schyłku XIX wieku po rok 1989)” do Biblioteki Gdańskiej w Łodzi.

Po upływie stu lat od pierwszej żeńskiej habilitacji w Polsce warto zadać pytanie o to, czy dysproporcje w liczebności kobiet i mężczyzn z tytułami naukowymi zmalały? Współcześnie zwiększyła się liczebność kobiet na studiach. Rośnie też liczba reprezentantek płci żeńskiej z cezusem naukowym – doktoratami, habilitacjamii tytułami profesorskimi. Mimo utrzymującej się tendencji wzrostowej, z łatwością dostrzeżemy, iż nadal mamy do czynienia z sytuacją, w której im wyższy szczebel naukowej kariery, tym mniejsza liczebność kobiet. Przewaga płci żeńskiej maleje w miarę pokonywania kolejnych szczebli kariery. Zjawisko to określa się mianem “dziurawego rurociągu”, “magicznego pudełka do znikania”, “lepkiej podłogi” czy “piramidy, u podstaw której jest wiele kobiet, na szczycie zaś się ich nie spotyka”

O wzorcach karier akademickich, które ukształtowały się w czasach ograniczonej aktywności zawodowej kobiet i powszechnie akceptowanego podziału ról, a także o zjawiskach i prawidłowościach, które stały się i nadal są udziałem kobiet w nauce – z autorką książki rozmawiać będzie prof. Ryszard Kleszcz z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Łódzkiego.

Kiedy: 23 września 2020 r. o godz. 18.00

Gdzie: w Bibliotece Gdańskiej w Łodzi (Gdańska 8, 91-066 Łódź)

Wstęp: z kartą biblioteczną „Fiszka” (można wyrobić w dniu spotkania)

Wydarzenie na Facebooku