AUL. Folia Archaeologica – nowy numer!

Opublikowano: 19 marca 2020
FA

Polecamy nowy numer czasopisma naukowego “Acta Universitatis Lodziensis. Folia Archaeologica” Nr 34 (2019).

W najnowszym zeszycie ukazały się artykuły w języku angielskim znanych badaczy z Polski i z zagranicy: “Trudne przeszłości i nawiedzone teraźniejszości: Współczesna archeologia i konflikt w erze globalnej niepewności ” Jamesa Symonda, “W fabryce, w Łodzi, w mieście. Rekonstruowanie przemysłowej przeszłości miejsca” Aleksandry Krupy- Ławrynowicz, “Prawo do miasta, prawo do dziedzictwa – materialne i niematerialne ślady „Nowej Tkalni” Scheiblera w Łodzi” Alicji Piotrowskiej oraz Ingi B. Kuźmy, “Próba obliczenia liczby mieszkańców względem wymiaru społecznego w nowobabilońskiej architekturze mieszkalnej na przykładzie Babilonu” Alego al-Ibadi i wiele innych.

Numer został poświęcony szeroko rozumianemu dziedzictwu kulturowemu, badanemu wieloaspektowo, w multi- oraz interdyscyplinanej perspektywie. Teksty prezentują (zgodnie z profilem czasopisma) przede wszystkim wyniki badań archeologicznych, tom zawiera jednak także rozważania dotyczące projektów etnograficznych oraz etnoarcheologicznych. To połączenie i krzyżowanie się różnych warsztatów naukowych wpisuje się we współczesne praktyki badawcze w ramach silnie rozwijających się na świecie studiów nad dziedzictwem (heritage studies).

Redaktor naczelna: Prof. Anna Marciniak-Kajzer

Wszystkie artykuły można przeczytać TUTAJ