“Polityka klimatyczna państwa” wyróżniona w Konkursie im. prof. Czesława Mojsiewicza

Opublikowano: 18 lutego 2020
DSC_5851 (2)

Z przyjemnością informujemy, że książka Katarzyny Dośpiał-Borysiak „Polityka klimatyczna państwa. Norweska droga do zrównoważonego rozwoju” została wyróżniona w Ogólnopolskim Konkursie im. prof. Czesława Mojsiewicza na najlepszą książkę o tematyce politologicznej.

Książka jest pierwszym w polskiej politologii kompleksowym studium poświęconym istocie i wyzwaniom polityki klimatycznej współczesnego państwa ukazanym na przykładzie Norwegii. Podjęcie tego tematu ma szczególny wymiar poznawczy, ponieważ zmiany klimatu stają się czołowym zagrożeniem o charakterze globalnym oraz generują napięcia polityczne, społeczne i gospodarcze. W publikacji z jednej strony wnikliwie określono cechy, zasady czy instrumenty polityki klimatycznej jako stosunkowo nowego obszaru aktywności państw i nowej polityki sektorowej, z drugiej zaś – wyjaśniono konsekwencje tej polityki dla systemu politycznego, tj. zmiany tradycyjnych grup interesu, konieczność oparcia agendy politycznej na perspektywie długookresowej czy podejmowanie decyzji politycznych w warunkach niepewności.

Organizatorem Ogólnokrajowego Konkursu im. prof. Czesława Mojsiewicza jest Oddział Poznański Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych. Partnerem Konkursu jest Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wśród celi konkursu są: popularyzacja wiedzy o polityce oraz zainteresowanie, szczególnie młodych naukowców, badaniem życia politycznego w wymiarze krajowym, regionalnym lub globalnym; zachowanie pamięci o Profesorze Czesławie Mojsiewiczu i jego dorobku naukowym.

Gratulujemy naszej Autorce!