Folia Philosophica. Ethica – Aesthetica – Practica – nowy numer!

Opublikowano: 2 września 2019
cover_issue_419_pl_PL

Polecamy nowy numer czasopisma naukowego Uniwersytetu Łódzkiego “Acta Universitatis Lodziensis. Folia Philosophica. Ethica – Aesthetica – Practica” Nr 31(2018).  Tytuł zeszytu “Filozofia i etyka w szkole”.

Redakcja skupia się na niedostatecznie podnoszonej przez przedstawicieli środowiska filozoficznego kwestii dydaktyki etyki. Wciąż słychać liczne głosy przeciwne podejmowaniu przez filozofów kwestii nauczania etyki w szkole, bowiem w ten sposób etykę odrywa się od filozofii. Wskazuje się również na niepożądane wrażenie, iż nauczaną w szkole etykę chce się przeciwstawić nauczanej w szkole religii.
Innym powodem chęci wyeksponowania przez Autorów tematyki dydaktyki etyki, jest świadomość ewidentnie niedostatecznej współpracy – co potwierdzają zamieszczone w najnowszym numerze komentarze do „podstaw programowych”– pomiędzy ministerstwem odpowiedzialnym za przygotowywanie podstaw programowych a prowadzącymi zajęcia w szkole nauczycielami i przedstawicielami środowiska akademickiego. Ten brak współpracy oraz ogromne zapóźnienie w dyskutowaniu kwestii związanych z dydaktyką etyki widoczne są, gdy porównamy zakres dyskusji i ilość wydawnictw  poświęconych tym tematom w Niemczech i w Polsce. Redakcja czasopisma stara się tę lukę zmniejszyć.

Redaktor naczelny: Andrzej M. Kaniowski
Punktacja MNiSW: 20 (2019)