Żołnierze ludowego Wojska Polskiego. Historie mówione – spotkanie autorskie w Łodzi

Opublikowano: 16 maja 2019
Data wydarzenia: 23/05/2019
Grafika FB post

Zapraszamy na spotkanie poświęcone publikacji „Żołnierze ludowego Wojska Polskiego. Historie mówione” autorstwa Kai Kaźmierskiej i dra Jarosława Pałki.

Ludowe Wojsko Polskie postrzegane jest negatywnie i rzadko kiedy w debacie publicznej jego byli członkowie zabierają głos. Książka prof. Kai Kaźmierskiej i dra Jarosława Pałki wypełnia tę lukę. To pierwsza publikacja, która łączy spojrzenie socjologa i historyka na indywidualne losy byłych żołnierzy ludowego Wojska Polskiego. Jednocześnie jest zapisem pamięci wspólnoty pokoleniowej.

Książka przedstawia relacje autobiograficzne weteranów spod Lenino, Wału Pomorskiego i Budziszyna, którzy opowiadają m.in. o codziennej służbie w formacji podległej komunistom, o ideologizacji i sowieckich dowódcach, a także o stosunku do niemieckiej ludności cywilnej. Wreszcie jest to opowieść o PRL-u, w którym wielu z nich stało się beneficjentami systemu, bądź chodziło w glorii najważniejszych kombatantów.

Publikacja została nominowana do finału Nagrody Historycznej Polityki w kategorii w dziale wydawnictw źródłowych.

O książce dyskutować będą:

Prof.  Kaja Kaźmierska (Uniwersytet Łódzki)
Dr Jarosław Pałka (Archiwum Historii Mówionej Domu Spotkań z Historią)
Prof. Rafał Stobiecki  (Uniwersytet Łódzki)
Dr Andrzej Rostocki (Uniwersytet Łódzki)

Organizatorzy wydarzenia:

Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego