Promocja książki “From Cotton and Smoke” w Warszawie

Opublikowano: 3 lutego 2019
aktualności

Zapraszamy na spotkanie wokół książki From Cotton and Smoke: Łódź – Industrial City and Discourses of Asynchronous Modernity 1897–1994, które odbędzie się w Warszawie.

W spotkaniu wezmą udział:

Kamil Śmiechowski, historyk, adiunkt w Katedrze Historii Polski XIX w. Uniwersytetu Łódzkiego, sekretarz naukowy Interdyscyplinarnego Centrum Studiów Miejskich UŁ. Zainteresowania badawcze: analiza dyskursu, modernizacja ziem polskich w XIX i XX wieku, historia Łodzi. Autor monografii „Z perspektywy stolicy. Łódź okiem warszawskich tygodników społeczno-kulturalnych” (1881-1905), Łódź 2012; „Łódzka wizja postępu. Oblicze społeczno-ideowe „Gońca Łódzkiego”, „Kuriera Łódzkiego” i „Nowego Kuriera Łódzkiego” w latach 1898-1914”, Łódź 2014; oraz pracy zbiorowej „Robotnicy Łodzi przełomu XIX i XX wieku: Nowe kierunki badawcze”, Łódź 2016. Aktualnie realizuje projekt badawczy dotyczący dyskusji o przyszłości miast w Królestwie Polskim na przełomie XIX i XX wieku. Autor i współautor trzech monografii oraz kilkunastu artykułów naukowych, m.in. w „Praktyce Teoretycznej”, „Polish Sociological Review” i „Klio”.

Agata Zysiak, socjolożka kultury, adiunkta na Uniwersytecie Łódzkim i Warszawskim, wcześniej związana z Instytutem Badań Zaawansowanych w Princeton, Uniwersytetem Michigan i in. Zainteresowania badawcze:
modernizacja, studia miejskie i socjologia historyczna. Historię Łodzi popularyzuje na świecie swoją pracą naukową, a wśród mieszkańców miasta działając w Stowarzyszeniu Topografie. Laureatka Nagrody im. Kazimierza Moczarskiego w 2017 roku za książkę „Punkty za pochodzenie. Powojenna modernizacja i uniwersytet w robotniczym mieście” (Nomos: Kraków 2016), współautorka „Opowiedzieć Uniwersytet” (2015) poświęconej
łódzkiej uczelni z perspektywy historii mówionych. Publikowała m.in. w „Science in Context”, „Journal of Historical Sociology” i „Canadian-American Slavic Studies”.

Kacper Pobłocki, antropolog społeczny, doktor habilitowany nauk humanistycznych. Pracuje w Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się studiami miejskimi, antropologią porównawczą i ekonomiczną oraz historią społeczną i gospodarczą. Prowadził badania w Łodzi, Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu, Detroit, Teheranie i Tokio. W 2009 roku przebywał na stypendium w kierowanym przez Davida Harvey’a The Center for Place, Culture and Politics przy The City University of New York. W latach 2009–2014 wspierał powstanie i rozwój ruchów miejskich w Polsce – m.in. jako organizator pierwszego Kongresu Ruchów Miejskich czy inicjator i koordynator ogólnopolskiego Porozumienia Ruchów Miejskich. Książka „Anty-bezradnik przestrzenny: prawo do miasta w działaniu” (2013), której jest współautorem, otrzymała nagrodę im. Jerzego Regulskiego za najważniejszą publikację poruszającą kwestię ładu przestrzennego wydaną w latach 2010-2015 , a monografia „Kapitalizm. Historia krótkiego trwania” (2017) została uznana przez kapitułę konkursu Economicus za książkę roku.

Gdzie: Stacja Muranów (ul. Gen. Andersa 13, 00-159 Warszawa)

Kiedy: 22.02.2019, godz. 18.00

Wydarzenie na Facebooku