Promocja książki “Oblicza getta”

Opublikowano: 21 sierpnia 2018
Data wydarzenia: 28/08/2018
39522269_2218823608329805_5461812908486819840_o

Zapraszamy do Centrum Dialogu im. Marka Edelmana na spotkanie poświęcone najnowszej publikacji z serii “Judaica Łódzkie” Oblicza getta. Antologia literatury z getta łódzkiego

Jest to obszerny zbiór tekstów powstałych w getcie łódzkim. Publikacja ma charakter pionierski. Nigdy dotąd w jednym miejscu nie zebrano tak wielkiej liczby dokumentów autobiograficznych, literackich i paraliterackich powstałych w getcie łódzkim w trzech językach: jidysz, polskim i niemieckim.

“Objętość, bogactwo, różnorodność gatunkowa i tematyczna tekstów zamieszczonych w antologii >Oblicza getta< jest olbrzymia, a jej rozmach oszałamiający. Antologia staje się dzięki temu zwierciadłem getta łódzkiego, jego dnia powszedniego i wydarzeń nadzwyczajnych, funkcjonowania najróżniejszych gettowych instytucji i ludzi żyjących, pracujących i głodujących w getcie, poddanych terrorowi, w końcu eksterminowanych”
(fragment recenzji prof. Jacka Leociaka).

W spotkaniu wezmą udział autorki opracowania naukowego antologii prof. Krystyna Radziszewska z  Wydziału Filologicznego UŁ oraz dr Ewa Wiatr z Centrum Badań Żydowskich / Center for Jewish Research UŁ, a rozmowę poprowadzą dr Joanna Podolska i dr Adam Sitarek.

Wydarzenie  organizowane jest w ramach obchodów 74. rocznicy likwidacji Litzmannstadt – Getto we współpracy Centrum Dialogu Łódź oraz Wydawnictwem Uniwersytetu Łódzkiego.

Po spotkaniu będzie możliwość zakupienia antologii oraz innych wybranych publikacji z serii Judaica Łódzkie.

Miejsce: Centrum Dialogu Łódź, ul. Wojska Polskiego 83