Konferencja “Humanistyka – kulturotwórcze perspektywy”

Opublikowano: 19 kwietnia 2018
Data wydarzenia: 26/04/2018
logo_filolog_ul_h_pl_rgb

Miło jest nam poinformować, że Wydawnictwo UŁ zostało partnerem ogólnopolskiej konferencji studencko-doktoranckiej „Humanistyka – kulturotwórcze perspektywy”.

Zasadniczym celem konferencji jest refleksja nad dynamiką rozwoju współczesnej humanistyki w relacji do kultury, nauki, mediów oraz języka. Organizatorom zależy na ukazaniu humanistyki w jej literaturoznawczych, językoznawczych i kulturoznawczych wymiarach i splotach jako istotnego składnika życia społecznego, bez którego zrozumienie współczesności nie jest możliwe. Humanistyka postrzegana jest w tym kontekście jako pole przenikania się różnych metodologii badawczych, a także jako sfera działalności spajająca różne szczegółowe dyscypliny naukowe, od literaturoznawstwa i językoznawstwa po etnologię, od studiów medioznawczych po politologię, socjologię czy kulturoznawstwo. Tematyka konferencji jest otwarta i przekrojowa, a prezentowane referaty mogą dotyczyć konkretnych twórców kultury, literatury bądź badaczy języka i omawiać pojedyncze utwory, koncepcje naukowe czy zjawiska socjolingwistyczne. Ponadto tematyka wystąpień konferencyjnych nie musi ograniczać się jedynie do współczesności, a uczestnicy zachęcani są do prezentacji badań nad kluczowymi zjawiskami kultury, literatury i języka w ujęciu historycznym. Szczególną wagę organizatorzy przykładają do wystąpień prezentujących społeczny, środowiskowy, praktyczny wymiar oddziaływania humanistyki oraz jej funkcji mediacyjnej w ramach debat publicznych i w szerokim obiegu kultury.

Komitet naukowy:

Prof. Agnieszka Izdebska
Prof. Joanna Jabłkowska (Dziekan Wydziału Filologicznego UŁ)
Prof. Arkadiusz Morawiec
Prof. Joanna Sowa
Prof. Piotr Stalmaszczyk
Prof. Elżbieta Umińska-Tytoń

Organizator:

Dr Michał Lachman  (Prodziekan Wydziału Filologicznego UŁ)

Data: 26-27 kwietnia 2018 r.

Miejsce: Wydział Filologiczny UŁ (ul. Pomorska 171/173, 91-404 Łódź)

W trakcie konferencji można będzie nabyć publikacje Wydawnictwa UŁ w specjalnych promocyjnych cenach.

Więcej informacji…